Sakız melezi koyunlarda ileri gebelikte enerji noksanlığının bazı metabolik parametrelere etkisi
Effect on some metabolic parameters of energy deficiency in late pregnancy of Sakız ewes
  1. Tez No: 157579
  2. Yazar: MEHMET HANİFİ DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEN FIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
6. ÖZET Araştırmanın amacı ileri gebelik döneminde Sakız; ırkı koyunlardaki enerji yetersizliğinin metabolizma üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaktır. 38 baş Saloz ırkı koyun çalışma için tesadüfi olarak seçilmiştir. Koyunlar senkronize edilmiş, tartılmış ve tohumlanmalardır. Gebeliğin 105. gününe kadar tüm koyunlar % 11 ham protein (HP) ve 8,8 MJ/kg metabolize olabilir enerji (ME) ile beslenmişlerdir. Gebeliğin 106. gününde koyunlar 3 eşit gruba ayrılmışlardır. I. gruptaki gebe koyunlar (n=10) % 13 HP ve 10 MJ/kg ME (normal enerji grubu) ile beslenmişler, E. gruptaki gebe koyunlar (n=10) % 13 HP ve 8,0 MJ/kg ME (yetersiz enerji grubu) ve İÜ. gruptaki gebe olmayan koyunlar % 11 HP ve 8,8 MJ/kg ME ile beslenmişlerdir. Su çalışma boyunca ad libitum verilmiştir. Kan numuneleri gebeliğin 120., 127., 134., 141. ve 148. günlerinde heparinize ve antikoagulansız vakumlu tüplerle koyunların vena jugularisinden alınmıştır. Koyunlar herbir kan alma gününde tartıldı. Plazma kortizol, insulin, P-hidroksibütirat ve üre ile serum serbest yağ asidi düzeyleri saptanmıştır. Yem doğan kuzular da tarülmışlardır. Yetersiz enerji grubundaki gebe koyunların plazma insulin konsantrasyonları araştırma süresince diğer gruplardakilerden daha düşük bulunmuştur. Normal enerji ile beslenen gebe ve gebe olmayan koyunlar arasında plazma insulin düzeylerinde önemli bir fark saptanamamıştır. Yetersiz enerji grubundaki gebe koyunların plazma kortizol konsantrasyonları normal enerji grubundakilerden gebeliğin 120. gününde daha düşük, 134.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The purpose of the study was to investigate the effects on metabolism of energy deficiency in Sakız ewes in late pregnancy. 38 heads of Sakız ewes were randomly separated for the study. The ewes were synchronised, weighed and mated. They were fed 11 % crude protein (CP) and 8,8 MJ/kg metabolisable energy (ME) up to 105th day of pregnancy. The ewes were separated to three equal groups in 106th day of pregnancy. The pregnant ewes in group I (n=10) were fed 13 % CP and 10 MJ/kg ME (normal energy group), the pregnant ewes in group II (n=10) were fed 13 % CP and 8,0 MJ/kg ME (deficient energy group), and the non-pregnant ewes in group HI (n=10) were fed 11% CP and 8,8 MJ/kg ME. Water was provided ad libitum throughout the study. The blood samples were taken from vena jugularis of ewes with heparinised and non- anticoagulated vacutainer tubes in 120th, 127th, 134th, 141st and 148th days of pregnancy. The ewes were weighed in each blood sampling day. Plasma Cortisol, insulin, p-hydroxybutyrate and urea and serum free fatty acids levels were determined. New-born lambs were also weighed.