Motion control and accuracy analysis of a computer controlled model driving system
- Tez No: 14007
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Mikrobilgisayar denetimli adım motor tahrikli bir XY tablası hazırlanarak, sistemin açık devre kontrolü ve çeşitli prosesler için konum doğruluğu incelenmiştir. Adım motorları sürmek için bir digital elektronik devresi geliştirilmiş ve sürücü ünite ile mikrobilgisayar arasındaki irtibat, bir I/O arabirim kartı ile sağlanmıştır. Düzeneğin hareket ve konum doğruluğu mikro-bilgisayar yardımıyla incelenmiştir. Eğri çizimi ve plaket delme uygulamaları gerçekleştirilmiş, tatminkar sonuçlar elde edilmiştir. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Thia study presents the design and the accuracy analysis of an XY Table which is driven by computer controlled stepping motors. A unit called the stepping motor driver which posseses a digital electronic circuit was deviced. In multi-motor applications, open- loop control of stepping motors is carried out by means of an interface unit. The motion and position accuracy of the XY Table is investigated by the aid of a micro-computer. Curve plotting, and plaque drilling are some of the applications which are successfully carried out on the presented XY Table.