Toplu konut: sorunlar ve nedenleri, konut çevrelerinin mekansal gerekliliklerine bireyin tatmini açısından psikolojik bir yaklaşım
  1. Tez No: 14019
  2. Yazar: E.ÖZEN EYÜCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TÜREYEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
TÜRKÇE ÖZET Günümüzde toplumların karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biri hala daha konut olmaya devam etmektedir. Gelişmiş ülkelerde konut sorunu sayısal açıdan çözümlenmiş gibi görünmekle beraber, gerçekte, '70'li yıllardan bugüne sorunların nitelikleri değişmiştir. Gelişmekte olan ülkelerde, pek çok konut minimum standartların altında iken üçüncü dünya ülkelerinin büyük kesimini oluşturan Asya-Pasifik ülkelerinde ise nüfusun büyük bir çoğunluğu halâ sokakta yaşamak durumundadır. Dünya nüfusundaki hızlı artış sonucu, özellikle kentsel alanlarda yoğunluk kırsal alana oranla iki kat artmaktadır. Böylece, tüm dünyada kentsel konut gereksinimi hızla artarken, kent çevrelerinde gecekondu alan larının da hızla yayıldığı görülmektedir. Konut gereksiniminin ortaya koyduğu sayısal açığın karşılanması gereği, kaçınılmaz olarak, bugüne değin yaygın uygulama alanı bulan toplu konut çö zümlerinin gelecekte de gerçekleştirilmesini gerekli kılmaktadır. öte yandan konut, bir toplumun toplumsal v/e ekonomik dengesine, birey lerin ruh ve fizik sağlığına katkıda bulunan bir olgudur. Bu açıdan bakıl dığında gelecek için önemli olan, bugüne değin gerek gelişmiş ülkelerde, gerekse salt teknoloji aktarımı nedeniyle gelişmekte olan ülkelerde" ortaya çıkan toplu konut sorunlarının gelecekte de tekrar edilmemesidir. Bu nedenle, bu çalışmada, toplu konutlarda ortaya çıkan sorunların nelerden kaynaklandığının saptanmasına ve günümüze değin getirilen ve getirilmek istenen çözümler incelenerek, bundan sonrası için geçmişin sorun larını yinelemeden ne yapılması gerektiği belirlenmeye çalışılacaktır.Çalışma altı bölümden oluşmaktadır -. Birinci bölümde çalışma alanı ve yöntemi tanıtılmaktadır. Yine bu bölümde toplu konutlarda sorunların varsayılan nedenleri ile gerçek nedenleri açılmaktadır.. îkinci bölümde insan-yapay çevre ilişkileri psikoloji açısından yeniden ele alınarak toplu konutlarda ortaya çıkan sorunların nedenleri bireyin tatmini açısından değerlendirilmektedir.. üçüncü bölümde tarihsel bir perspektif içinde toplu konut olgu sunun ortaya çıkış nedenleri, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke lerde günümüze değin gelişimi ve nasıl bir sorun haline geldiği incelenirken bir yandan da konut çevrelerinin karakterinin nasıl değiştiği ortaya konulmaya çalışılacaktır.. Dördüncü bölümde özellikle modern mimarlık çerçevesinde getirilen toplu konut çözümlerinin yetersiz kalmasına yol açan karakter kaybının neden oluştuğu ve günümüz toplu konut çevrelerinin gele neksel konut çevrelerinden farklılıkları ortaya konulmaktadır.. Beşinci bölümde konut çevrelerinde çevresel karakteri oluşturmak ve kişiselleştirmeyi sağlamak amacıyla, geleneksel çözümlerden de yararlanılarak getirilen yeni çözümler incelenmektedir.. Altıncı bölüm ise sonuç ve öneriler bölümüdür. Bu bölümde yapılan anket sonuçları önceki bölümlerin ışığında değerlendirilerek, konut çevrelerinin tasarımında dikkate alınması gereken noktalar üzerinde durulmaktadır..ii-
Özet (Çeviri)
SUNNARY It is accepted by one and all that housing is still the most vital problem of our time. Although, developed countries seem to have solved the problem quantity vise, qualitative aspects of housing requirements have changed enourmously since the seventies. On the other hand, in developing countries the vast majority of existing stocks are under the minimum standards. In addition to that, in the Third World countries of Asia-Pasif ic, majority of the population continue to survive in streets with no shelter at all. As a result of the rapid increase of world population, population in the urban areas swells twice as much of the rural settlements. The increase of urban population aggravates the housing shortage and also reflects itself in the form of squatter settlements spreading mostly around the periphery of urban centers with an ever increasing pace. It is obvious that quantitative dimensions of the perpetual housing shortage necessitates mass housing in the future that have already been tried. On the other hand, housing is of prime importance as far as social and economical stability of the nations and psychic and physiological health of the individuals are concerned. Therefore, it is of almost impor tance that the already known problems created by mass housing solutions must be closely viewed and not repeated. Based on the above, the study aims that focusing mainly to the mass housing solutions of the past and present; problems encountered and their causes. It also adresses itself to the points that are vital in order not to repeat the problems that have already faced with. -iii-The study consists of six chapters :. In the first chapter the field and the methods of study are dealth with. In addition to the above, widely accepted and actual causes of the housing problem are discussed.. The second chapter of the study deals with the evaluation of man-environment relationships and psychological problems of human satisfaction emerging in mass housing.. Chapter three delineates the historical perspective of mass housing, its emergence, its evolution in both the developed and developing countries and its related problems. The causes of the loss of character are also dealth with.. In the fourth chapter of the thesis the character change, notably after the advent of modern movement in architecture are discussed. The loss of character and the apparent physical differentiation between modern and traditional housing settlements are delineated.. In the fifth chapter of the study various attempts and proposals that are oriented towards the establishment of environmental character are analysed.. Chapter six covers the conclusion and also the recommendations. -IV-