Türkiye'nin Avrupa Birliği ile bütünleşmesi sürecinde kamu harcamalarında yüksek denetim sisteminin yeniden yapılandırılması
In Process of Turkey's integration to European Union restructring of supreme audit system
- Tez No: 140380
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ÖNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
oz Çalışmada önce kamu harcamaları, denetim, saydamlık, hesap verme sorumluluğu, yönetişim vb. kavramlarla ilgili genel bilgiler verilmiştir.Daha sonra Kıta Avrupası ve Anglosakson ülkelerinden seçilmiş olanların (Fransa, Federal Almanya, İtalya, İngiltere, Kanada ve A.B.D.) yüksek denetim sistemleri hakkında Avrupa Birliği'nin oluşumu ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegrasyonu ile ilgili bilgiler verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye Sayıştayı ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegrasyonu sürecinde kamu harcamalarında Sayıştay tarafından yapılan yüksek denetimin içinde bulunduğu durum incelenmeye çalışılmış, bu bağlamda sorunlarına değinilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Çalışmada Avrupa Birliğine entegrasyon sürecinde yapılması gerekenler de ortaya koyulmaya çalışılmıştır.Yapılan bir anket çalışmasıyla konunun uzmanlarına ulaşılmış,bu kişilerin yüksek denetim sisteminin sorunları ve bunlarla ilgili çözüm önerileri öğrenilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda kamu gelirleri üzerinde durul mamıştır. Yalnızca genel ve katma bütçeli kuruluşların harcamalarının yüksek denetimi üzerinde durulmuştur.Mahalli idareler,döner sermayeli kuruluşlar vb. kuruluşların harcamalarının yüksek denetimi kapsam dışında tutulmuştur. ABSTRACT In this paper first there has been given general information about concepts like public expenditures, auditing, transparency, accountability, governance,etc. Then, information is given about SAIs of some countries chosen (France, Federal Germany, Italy, England, Canada and U.S.A.) from Continental Europe and Anglosaxon countries, and formation of European Union and Turkey's integration to European Union. In the final part of the paper, Turkish Supreme Audit Institution and supreme audit of the public expenditures that is made during the integration process of the Turkey to EU are tried to be examined, in this context problems are handled and some recommendations are made. In the paper also we have included necessary things to be done in the process of integration to EU. With a questionnaire, it's been reached to experts of this subject and from these people we tried to learn the situation of the supreme audit, its problems and solutions. We have not included public revenues. Only the supreme audit of expenditures of the institutions with general and annexed budget are stressed. Supreme audit of expenditures of some institutions like local administrations, revolving fund institutions etc. are excluded. m
Özet (Çeviri)