Author(ity) and/of the reader in Paul Auster's the New York trilogy
Paul Auster'in New York üçlemesinde yazar-okur ilişkisi
- Tez No: 140451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ARAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Öz Çalışma Paul Auster'ın“New York Üçlemesi”başlıklı eserinde yazar-okur ilişkisini irdelemekte ve temel savı karakterler düzeyindeki okur-yazar ilişkisinin Barthes'ın“Yazar'ın ölümü”olarak adlandırdığı süreci yansıtırken, üçlemenin kendi yazarı ile okurları arasındaki ilişkinin daha yaratıcı bir işbirliğine dayandığı düşüncesi üzerine kurulmuştur, ölen Yazarın boşluğunu Auster, çalışmada Posthumous author olarak adlandırılan, yeni bir yazar kurgulayarak doldurmuştur. Posthumous yazar, ölen Yazar'ın gerçeği yansıtma, tutarlı olma, anlatılan hikayenin tek otoritesi olma gibi gerçekçi roman yazarının tüm iddialarından vazgeçmiş ve rastlantı, belirsizlik ve tutarsızlık prensiplerini kabul etmiştir. Posthumous yazarın yeni anlatım ilkeleri yeni bir okur anlayışını da beraberinde getirmektedir: önceden belirlenmiş anlamların edilgen tüketicisi olmak yerine bu yeni okur yazar stratejilerinin etkin ve yaratıcı yanıtlayıcısıdır. Çalışmada özgürlük-kısıtlama ilkesine dayanan bu işbirliği açıklanırken, okuru daha etkin kılan ve okuma sürecini daha yaratıcı bir yazma işlemine dönüştüren anlatım araçları üzerinde de durulmuştur. Abstract The present study explores the dubious author-reader relationship in Paul Auster's The New York Trilogy basing its main argument on the assumption that the author-reader relationship on the plot level of the trilogy is an implicit account of what Barthes has declared as“the death of the Author”while the relationship between the author and the reader(s) of the trilogy itself is founded on an act of creative co-operation. Auster fills in the vacancy left by the dead Author by constructing a new author(ity) which is termed in this dissertation as the posthumous author(ity). The posthumous author(ity) of The New York Trilogy disclaims the dead Author's pretence for omnipotence, truth, coherence and all other characteristics of the conventional realistic novel, and celebrates the principles of chance, randomness and paradox. The new literary principles of the posthumous author call also for a more active reader who is not merely a passive consumer of predetermined meanings but a dynamic and creative responder to the author's strategies. Discussing the freedom-restraint mechanism governing the relationship between the author and the reader, the research concentrates also on the technical devices which encourage the reader's more active participation in the process of literary interaction and which turn the process of reading into an act of creative author-reader co-operation. m
Özet (Çeviri)