Çok yanıtlı problemlerin Taguchi yöntemi ile eniyilemesi ve bir uygulama
Multi-response problems optimization in Taguchi method and an application
- Tez No: 140452
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
oz Bu çalışmada, kalite ile ilgili problemlere neden olan değişkenlik kaynaklan belirlenerek, kalite karakteristiklerinin eniyilenmesine olanak veren; gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin endüstriyel promlemlerinde sık ve etkin olarak kullanılan Taguchi Yöntemlerini çok yanıtlı problemlerin eniyilemesinde kullanarak, endüstriyel bir uygulama bazında da yaptığı iyileştirmeleri ve etkinliğini ortaya koymak ve bu yöntemlerin Türk endüstrisinde de tanınmasına ve kullanımmm yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kalite ile ilgili temel kavramlar ve kalite geliştirme teknikleri genel hatları ile açıklanmaktadır. İkinci bölümde, Kalite geliştirme yaklaşımlarından biri olan deney tasarımı ve deney tasannu esaslı bazı yöntemler kısaca anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde Taguchi Yöntemleri verilmektedir. Dördüncü bölümde çok yanıtlı problemler ve bunların eniyilenmesi için bir prosedür açıklanmaktadır. Çalışmanın beşinci bölümünde ise endüsriyel bir problem ele alınmış ve çok yanıtlı problem eniyilenmesi yaklaşımı ile çözülmeye çalışılmıştır. Tezin sonunda da uygulanan yöntem ve çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar irdelenmiş ve yorumlanmıştır. ABSTRACT In this study, first of all; sources of variation which cause quality problems are determined and Taguchi Method which has an ability to optimize of quality characteristics and has been applied quite often in the developed and developing countries' industrial applications, is applied in order to solve multi-response problems. In order to prove an improvement and efficiency of the method, an industrial application has been carried out. The main purpose of the study is to demonstrate how the method can obtain and improvement in quality and so, the method will be known and applied widely in Turkish industries. The study consists of five chapters. In the first chapter, the main concepts of quality and quality improvement techniques are explained in short manner. In the second chapter, design of experiment which is one of the approaches of quality improvement and other methods based on the experimental design are explained. In the third chapter, Taguchi Method has been given. In the fourth chapter, an algorithm which can optimize multi- response problems has been explained. In the fifth chapter, an industrial problem has been designed and solved with multi-response optimization approach. In the last chapter of this study, results of the application has been criticized and discussed.
Özet (Çeviri)