Geschlechterrollen in den werbefilmen in der Türkei und in deutschland eine semiotische und kontrastive analyse
  1. Tez No: 140803
  2. Yazar: DİLER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TURGAY KURULTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, German Linguistics and Literature, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
oz Bu çalışmada Almanya'da ve Türkiye'de 2000-2002 yıllan arasında televizyonda gösterilen 466 tane reklam filmi göstergebilimsel açıdan incelenmiştir. İncelemede reklam filmleri, içeriklerinde saptanan toplumsal cinsiyet rollerine göre gruplanmış ve Almanya'daki ve Türkiye'deki reklamlardan elden edilen gruplar birbirleriyle karşılaştırılmışım Çalışmanın birinci bölümünde, reklam olgusu sosyo-ekonomik boyutuyla ele alınmış, reklam hedeflerinin, reklam stratejisinin ve ürün-hedef kitle ilişkisinin önemi üzerinde durulmuştur. Reklam filmlerinin hedef kitleye göre belirleyip kullandığı öne sürülen basmakalıp kadın ve erkek rollerinin neler olduğu saptanmış ve ataerkil toplum düzeniyle bağlantısı ele alınmıştır. İkinci bölümde, reklamın iletişim süreci ve yarattığı etki üzerinde durulmuş, reklam filminde anlamın nasıl oluşturulduğu, reklamın görsel ve sözel elemanlarının oluşturduğu düzanlam ve yananlamlarm birbirlerine olan etkileri göstergebilimsel açıdan ortaya konmuştur. Ayrıca reklam filmi prodüksiyonu hakkında bilgi verilerek reklam filminin değişik boyutları ve değişik türleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, reklam filmlerinin çözümlenmesi sonucunda cinsiyet rollerine göre hangi gruplamalann elde edildiği açıklanmış, grupların ortak ve ayrılan noktalan ortaya çıkanlmıştır. Bunları örneklendirmek amacıyla en tipik reklam filmlerinin ayrıntılı çözümlemeleri de sunulmuştur. Gruplamanın sonucunda, Almanya'da ve Türkiye'de gösterilen reklam filmlerinde cinsiyet rollerine yönelik benzer imgelerin kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Bununla beraber, Almanya'daki ve Türkiye'deki cinsiyet rollerinin klişe imgeleri dışına çıkan reklam filmlerinin de bulunduğu fakat Almanya'daki imgelerin sosyal gerçekliğe ve toplumsal cinsiyet rollerinin değişimine dayandığı, Türkiye'deki imgelerin ise özlem boyutunda kullanıldığı saptanmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise reklamın öğretimde ders aracı olarak kullanımını tanıtan çalışma örnekleri sunulmuştur. ABSTRACT In this thesis 466 TV commercials broadcasted in Germany and Turkey between the years 2000-2002 are analysed semiotically, categorized according to their content in terms of social-sexual roles they present to the audience/target mass, and the categories are compared to see whether they diverge or converge on the national basis (i.e. Germany and Turkey). The first chapter focuses on the socio-economic aspect of advertising and the significance of the goals and strategy of advertising and the product - target mass relationship. It is also aimed in this chapter to provide some basic information on patriarchal social systems and to show what the stereotypes of masculine and feminine roles are, which commercials are claimed to form and employ according to the target mass. In the second chapter, on the basis of the communicative process and the impact of advertising, it is aimed to define semiotically the interactions between the denotations and connotations of the visual and verbal components of commercials. Some information is also given on the production process of commercials, and various aspects and types of commercials are presented. The third chapter focuses on the similarities and differences between the groups previously divided in the analysis of commercials and defined by their presentation of sexual roles, illustrated by detailed analysis of sample commercials. The grouping has shown that the commercials broadcasted in Germany and the commercials broadcasted in Turkey make use of significantly similar images of sexual roles. However, these groups have also shown that there are commercials in Germany as well as in Turkey that present different sexual roles from the cliche images, but the commercials in Germany are based upon social reality and to the change of sexual roles. On the contrary, the images in Turkey contain a dimension of desire. The fourth chapter shows examples which illustrate how to apply advertising/ commercials as a teaching material in education. Ill
Özet (Çeviri)