Konya havzasının geç kuvaterner evrimi
- Tez No: 140805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BORA AVŞARCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
oz Konya Havzası, Geç Pleyistosen-Holosen dönemi göl düzeyi oynamaları ve iklim değişikliklerinin zaman ve mekan kapsamında anlaşılmasına model düzeyinde olanak veren, Geç Kuvaterner yaşlı, kurumuş bir göl havzasıdır. Konya Havzası'nın kaba taneli havza kenarı ve ince taneli havza düzlüğü kırıntılı çökelme sistemlerinin, süreç yorumlamaları üzerine kurulu fasiyes modelleri ve istif stratigrafisi ilkeleri doğrultusunda, morfostratigraflk ve radyometrik yaş verileri ile birlikte ele alınarak irdelenmeleri, havzanın son 160 bin yıllık dönem boyunca geçirdiği evriminin anlaşılmasına, oldukça güvenilir bir düzeyde olanak vermektedir. Havza çökelme sistemlerini oluşturan fasiyeslerin mekan ve zaman boyutları kapsamında gösterdikleri ilişkiler, her biri birbirleriyle kökensel olarak bağlantılı jeomorfolojik birim olan ve gelişimleri değişen iklim ve göl düzeyi oynamaları ile bağımlı olarak gerçekleşen, alüvyon yelpazesi, yelpaze deltası, kıyı çizgisi, rüzgar kumulu, sığ göl ve bataklık ortamları ile karakterize edilen altı fasiyes topluluğunun tanımlanmasına olanak vermiştir. Bu çökelme ortamları arasındaki ilişkiler Konya Havzası'nın 3. Buzul dönemi sonu (160 bin yıl) ve Son Buzularası dönem başından, günümüze değin uzanan zaman aralığında, ardalanmalı olarak nemli ve kurak iklim dönemlerini yaşamış olduğunu göstermektedir. ABSTRACT Konya basin is a desiccated Late Quaternary lake basin that provides an analogous model to understand the Late Pleistocene-Holocene lake level fluctuations and the associated climatic changes in time and space. A detailed study of the coarse grained basin margin elastics and the basinal fines of the Konya basin in terms of process-oriented facies models and the concept of sequence stratigraphy, integrated with paroxy data, morphostratigraphy and radiometric dating, provided a high resolution data base to evaluate the basin evolution over the past c.a 160 ky BP., ranging from the end of the Penultimate Glaciation to the present. The spatial (time and space) distribution of facies enabled recognition of six distinct facies associations characterised by alluvial fan, fan-delta, shoreline, aeolian, marsh and shallow lake environments, each one corresponding to geneticaly related geomorphic units which evolved in response to changing climate and lake level fluctuations. iii
Özet (Çeviri)