Eber Gölü (İç Batı Anadolu) geç kuvaterner tortullarının sedimantolojik incelenmesi
Sedimentological investigation of Eber lake sediments of late quaternary Central West Anatolia, Turkey
  1. Tez No: 120943
  2. Yazar: ÖZDEN İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Doktora tezi EBER GÖLÜ VE CİVARI ( İÇ BATI ANADOLU) GEÇ KUVATERNER TORTULLARININ SEDİMANTOLOJİK İNCELEMESİ Özden İLERİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Nizamettin KAZANCI Bu çalışmanın konusunu oluşturan Eber gölü, Akarçay Havzası içerisinde yeralmaktadır. Havza Konya ve Afyon 9leri atasında uzanmakta olup graben konumundadır. Havzanın kuzeyinde Üçkuyu, güneyinde ise Sultandağı fayı aktiftir. Sultandağ fayı ite Üçkuyu fayıma kesiştiği Sultandağ, Eber ve Çay kasabalarının olduğu bölgede 3 Şubat 2002 de 6.2 magnititünde meydana gele» deprem havzama halen tektonik kontrol altında olduğuna Akarçay Havzası Miyosen'den günümüzde kadar uzanan bir istife sahiptir. Havza içerisinde yer alan Eber ve Akşehir gölleri Geç Pleyistosen'de oluşan eski bar gölün özerinde bulunur. Fosu gölün üst kıyı çizgisi günümüz 1000 m kotuna karşılık gelir. Bu durum fosil gölün üst seviyesinin günümüz Eber gölünden yaklaşık 35-40 m yüksekte olduğunu göstermektedir. İki göl arasında yaklaşık 10 m lik kot farkı havzayı sınırlayan fayların diyagonal bir kol 3e bağlandığını göstermekte olup 3 Şubat depremi bunu kanıtlamıştır. Eber gölü yaklaşık 5000 km? tik drenaj alanına sahiptir. Bu havsa drenajının 2/3 tük bölümüne karşılık gelmektedir. Açık göl konumunda olan Eber götü taşkın zamanlarında fazla sularını kot olarak kendinden daha aşağıda olan Akşehir galime bir kanalla aktarmaktadır. Eber Gölü çoğa güneyden havza merkezine doğru akan mevsimlik derelerle beslenmektedir. Mevsimlik dereler bir yandan gölü beslerken diğer yandan da havza merkezi yönünde yoğun olarak sediment taşımaktadır. Bu sedimanlar havza kenarında alüvyon yelpazelerini oluştururken göle ulaşan kısımlarda delta, gelişimine neden olmaktadır. Eber gölü 1.0-1.5 m derinliğinde olup suyu tatlıdır. Göl gönümüzde büyük ölçüde makrofitlerle (saz, kamış ve otsu sucul bitkiler) kaplıdır. Gol alam kamışlık, bataklık ve açık sn alanı gibi alt alanlardan oluşur. Gol morfometrisi büyük ölçüde kıyı sedimentleri tesirinde gelişmiştir. Eber gölü kıyılarından değişik yöntemlerle (karot, yarma ve yüzey numunesi) numuneler alınmıştır. Eber gölü tortul kalınlığının yaklaşık ~6 m, oluşum yaşının ise günümüzden itibaren -5090 yıl olduğu anlaşılmaktadır. 4 m uzunluğundaki karot numunesinden yapılan' çökelme hızı tayinlarinin ortalaması 1,46 ram/yıl dır. Bu değer sedimantasyon hizanın oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca alman kırıntılı örneklerinden jeokimyasal, turba örneklerinden ise genel turba özettiklerini yansıtan analizler yapılmıştır. Tuta bu analizler ve arazi çalışmalarının sonucunda bölgede adama ve coğrafi şartların son 5000 yıldan beri: giderek ılımanlaştığını gösterir. Ayrıca tektonizma bölgedeki sedimantasyon, göl geometrisi ve birikim hızına etki etmektedir. 2902, 97 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Eber gölü ve limnoloji, sedimantasyon, iklim, Holosen, sediment birikim hızı, tektonik, turba.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT P&JX Thesis SEDIMENTGLOGICAL INVESTIGATION OF BBER LAKE SEDIMENTS OF LATE QUATERNARY CENTRAL WEST ANATOLIA, TURKEY Özden İLERİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Supervisor: Prof Dr. Nizametfin KAZANCI Eber Lake formed in Akarçay Basin is located between the towns of Konya and Afyon. Üçkuyu fault in the north and Suitandagi Fault in the south bounding the basin, are still active. OnFebruary3, 2002, an earthquake (M=6,2) occurred in the area of Sultaodağ, Eber and Çay towns where Sultandagt and Üçkuyu faults intersect each other, demostrates that the basin is still under the tectonic control. Akarçay Basin has deposits aged as Miocene to present Eber and Akşehir Lakes formed in this basin, overlie a fossil lake formed in Late Pleistocene. The present altitude of the upper shore ime of the fossil hike is 1000 an. This shows that the upper level of the fossil lake is 35-40 to higher ten the attitude of the (present) water level of Eber Lake. The 10 m of elevation difference between two lakes shows that Öte faults bounding the basin are connected by another diagonal fault and the earthquake of February 3* 2002 earthquake proved this interpretation. EDsrlakelrasadrainageareaofabout5000kmz covering 2/3 of the basin drainage area. Asan open lake Eber empties much of its water during floods to Akşehir hike located at lower altitude by a channel. Eber lake is fed by ephemeral streams mostly flowing from south to the basin centre. While these streams feed the lake, on the other hand they transport sediments towards the basin centre. As. these sediments forms alluvial fans at the basin margin, they form deltas where it reaches to the lake. The depth of Lake Eber having fresh water is about 1-1,5 m. The lake is about completely covered by macrophites-