İbn Berrecan ve El-İrşad isimli tefsirindeki Fatiha, Kehf ve Hucurat surelerinin tefsirinin tahkiki
The Interpretation of Fatiha Sura, Kehf Sura and Hougurat Sura from İbn Barradjan Glossary
  1. Tez No: 140814
  2. Yazar: ABDULMUTALİP ARPA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Anlama ve yorumlama metodu, kişiler hakkında bir yargıya varmada son derece önemli bir unsurdur. Bu çalışma, Endülüs'te tasavvufi düşüncenin yerleşmesi ve yayılmasında önemli bir katkısı olan İbn Berrecan'm Kur'anı anlama ve yorumlama metodunu araştırmaya yönelik hazırlanmıştır. Bu açıdan, dönemin ilmî düşünce yapısını belirlemede bu çalışma önemli bir boşluğu doldurmayı amaç edinmiştir. Araştırma esnasında birinci derecede müellifin eserlerine müracaat edilmiş ve ayrıca dil, tarih, fikıh, kelam, ve tefsir gibi bir çok farklı kaynaktan istifade edilmiştir. Araştırma bir giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş'te genel olarak tefsir tarihi verildikten sonra birinci bölümde, müellifin hayatı, siyasi ve ilmî düşünce yapısı üzerinde duruldu. İkinci bölümde, müellifin tefsirdeki metodu araştırıldı. Üçüncü bölümde, müellifin eseri tanıtılarak, eserden üç surenin tefsir tahkiki yapıldı. Sonuçta ise, eserin ilmî değeri ortaya konularak tefsir tarihindeki yerine işaret edildi. SUMMARY Understanding and commentary method is in the extreme, an important element to judge a person.This study is directed to investigate about the method undestanding and explaining the Koran, belonging to lbn Barrajhan who contributed in Andalusia to establish and spread the sufi (mystical) thought. In this basis, this study is prepared with the target of filling an important vacancy determinating the building ofscientific thought period In the course of the research, the author' s works are, in the first place, consulted, in addition other references such as language, history, Fiqih (Islamic law), kalam (study of theology), and the Koran exegesis (tefsir) are in use. This study is made up of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, the process of the explanation of the Koran in general is given. The first chapter dwelt upon the author's biography, the political and scientific thinking building. In the second one, his method of interpretation of the Koran is researched. However in the third one, on acquainting with his work, three surahs are ascertained. At the end, in ^^- the conclusion, his work scientific value is exposed, and its place in the lean's exegesis history is mentioned.
Özet (Çeviri)