Çıkar amaçlı örgütlenme suçu
Crime of forming an organisation based on interest
  1. Tez No: 140813
  2. Yazar: VESİLE SONAY DARAGENLİ EVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN İÇEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
oz Ülkemizde organize suçlulukla mücadele amacıyla 1.8.1999 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 4422 sayılı Ç.A.S.Ö.M.K.'nun 1. maddesi çıkar amaçlı örgütlenme suçunu düzenlemiştir. Şimdiye kadar bu konuya ilişkin bir ayrıntılı bir çalışma yapılmamış olması ve konunun bir çok sorunu içermesi nedeniyle çıkar amaçlı örgütlenme suçunu doktora tez konusu olarak inceledik. İlk bölümde organize suçluluk ve mafia kavramları, tarihsel gelişimleri, tanımları, karşılaştırmalı hukuk, ve dünyadaki görünümleri ile Türkiye'deki durumu inceledik. İkinci bölümde organize suçluluğa karşı uluslararası ve ulusal girişimleri ele aldık. Üçüncü bölümde ise çıkar amaçlı örgütlenme suçunun tarihsel gelişimi, karşılaştırmalı hukuk, suçun değerlendirilmesi ve diğer suçlarla ilişkisi, suçun yapısal unsurları, suça etki eden nedenleri, suçun özel oluşum biçimleri, yaptırım, yargılama ve usul konularını inceledik. Sonuç bölümde ise çıkar amaçlı örgütlenme suçuna ilişkin ulaştığımız sonuç ve önerileri belirttik. ABSTRACT The first article of the Law numbered 4422 pertaining to Combatting with Criminal Organisations Based on Interest (LCCOBCI) -aiming to combat organised crime in our country- that has entered into force by being published in the Official Gazzette dated 1 August 1999, stipulates the crime of forming an organisation based on interest. Due to the fact that no detailed work has yet been conducted on this topic and that this topic contains numerous problems, we have analysed the crime of forming an organisation based on interest, as a doctoral thesis topic. In the first section, we have dealt with the concepts of organised crime and mafia, their historical development, their definition, their perception in the world by resorting to comparative law and the current situation in Turkey. In the second section, we have analysed the international and national actions taken against organised crime. In the third section, we have examined the historical development of the crime of forming an organisation based on interest, its comparative law context, the subject matter of the crime and its relation to other crimes, the structural elements of the crime, the grounds affecting the crime, the special formation types of the crime, the penalty and rules pertaining to adjudication and procedure. In the final section, we have set
Özet (Çeviri)