Rus belgelerine göre Güney Kafkasya'da sınır meselesi
The Border problems of South Caucasia into Russian documents
- Tez No: 140840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışmada, I.Dünya Savaşı'ndan sonra 1917'de başlayan ve 1921'de tamamlanan önce Osmanlı Devleti ile Bolşevik Rusya, sonradan TBMM hükümeti ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği arasındaki sınırlar meselesini Rus belgelerine dayanarak tespit etmeye çalıştık. I.Bölümde, Brest-Litovsk banş antlaşması, II. Bölümde ise Trabzon ve Batum konferansları ile İstanbul görüşmeleri sırasında sınırlar meselesinin özellikle Elviye-i Selâse bölgesinin durumu incelenmiştir. Ill.bölümde Paris Banş Konferansı, Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşması çerçevesinde Güney Kafkasya devletlerinin sınır değişiklikleri ele alınmıştır..Ayrıca Misak-ı Millî'nin Türkiye'nin doğu sınınyla ilgili maddeleri değerlendirilmiştir. IV.bölümde, ilk önce Ankara hükümeti ile Taşnak Ermeni hükümeti arasında imzalanan ve Ankara hükümetinin ilk siyasî başarısı olan Gümrü antlaşmasında ortaya çıkan Türk-Ermeni sının na değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise I.Dünya Savaşı sonrasında Rusya ve Anadolu'da ortaya çıkan Sovyet ve Ankara hükümetlerinin mecburî dostluklannm sonucunda imzalanan Moskova ve Kars antlaşmalannda Güney Kafkasya'daki smırlann nasıl çözümlendiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines from the point of view of documents of the Russian Foreign Policy about problem of Southern Caucasia's borders. Chapter one surveys the Bolshevik revolution and its reflections especially on Southern Caucasia's borders. Further, it accounts the Brest-Litovsk Peace, Trabzon, Batum and Istanbul conferences, especially on Three Districts (Elviye-i Selâse). İn the second chapter, explains the Paris Peace Conference which realized between Entente States and Ottoman Empire and The Treaty of Sevres which was signed between Entente States and Ottoman Empire and its impact on Southern Caucasia's borders. In the third chapter, examines new Turkish and Armenian border which rised with the treaty of Alexandropol (Gümrü) was signed by the Turkish nationalist government in Ankara and The Dashnak government in Erivan. Chapter four, accounts how to analyzed the problem of Southern Caucasia's borders in the treaties of Moscow and Kars. II