Türk masalları ile ilgili kitapların halkbilimi araştırma yöntemleri açısından değerlendirilmesi (1928-2002)
The Evaluation of Turkish tale books by folkloric research techniques (1928-2002)
- Tez No: 140885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
oz Bu araştırmada; Türk masal çalışmaları sahasında ortaya konan derleme, inceleme ve derleme-incelemelerin bir arada olduğu kitaplar, halkbilimi metotları yönünden ele alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız, girişin yanı sıra beş bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmamızın sınırları ve tertibi anlatılmıştır. Birinci bölüm kendi içinde iki kısımdan meydana gelmiştir. Burada öncelikle incelememizin değerlendirme ve sonuç kısımlarında başvurduğumuz halkbilimi disiplini hakkında genel bir bilgi verilmiş, halkbilimi metotları özetlenerek aktarılmıştır. Ardından gelen kısımda masal ve masalla yakından alâkalı diğer türlerden söz açılmıştır. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde tezimize dahil olan kitapların, kronolojik sırayla açıklamalı- tenkitli bibliyografyaları yer almaktadır. Buna göre; ikinci bölümde müstakil derleme çalışmalarından oluşan kitaplar, iki kısımda toplanarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, derleme ve incelemelerin bir arada bulunduğu kitaplar, dördüncü ve son bölümde yalnız inceleme kitapları değerlendirmeye lâbi tutulmuştur. Beşinci bölüm“değerlendirme”başlığını taşımaktadır. Burada çalışmada yer alan eserlerin özelliklerinden hareketle tablo, grafik v.b. istatistiki cetveller eşliğinde, Türk masal çalışmaları sahasının genel durumu hakkında ulaşılan neticeler sunulmuştur. Ardından sonuç ve kaynakça kısımları gelmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study; anthologies, detailed analysis, or anthologies and detailed analysis mixed books of the Turkish tale research area are analyzed and evaluated with folkloric methods. Our study is composed of five chapters apart the introduction. The limits and the composition of the study is described in the introduction section. The first chapter is divided into two parts in itself. In the first part, the general information about the folklore disipline is described and the folkloric methods are summarized. which are also used in the evaluation and conclusion. In the second part of the chapter, the tale and its most relevant kinds are told. The descriptive and criticized bibliographiesof thebooks, which are subject of the thesis, are chronologicallylisted in the second, third, and fourth chapters. Regarding this; the seperate anthologies are analyzed in the second chapter. The books including the anthologies and also detailed analysis are studied in the third chapter, and the books with only detailed analysis are studied in the fourth chapter. The fifth chapter is dedicated to“Evaluation”. There, the conclusions about the general appearence of Turkish tale studies are described accompanied by statistical schedules such as tables, graphics. etc. Finally, with Conclusion and Bibliography sections the study is completed. Ill