Arkeolojide kuram ve uygulama
Theory and practice in archaeology
- Tez No: 140886
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ABBASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
öz Tezin temel amacı arkeoloji biliminin nasıl düşündüğünü araştırmaktır. 19.yy'dan başlayarak günümüze kadar süregelen düşünce gelenekleri, doğa bilimleri ve diğer toplumsal bilimler ile alışverişleri ve içinde bulundukları toplumsal ve tarihsel koşullar çerçevesinde ele alınacaktır. Bu düşünce gelenekleri felsefi arka planlan, ait oldukları bilgi kuramsal temeller, sağladıkları yöntemsel katkılar, verilerine yaklaşım yollan ölçüt alınarak özgün tarafları ile tanımlanacaktır. Arkeolojide en köklü gelenek olan 'kültür-tarihser anlayış, Rus Devrimi ile yeşeren 'ilerlemeci' perspektif, 1960'lı yıllarda arkeolojinin ufkuna pozitivizmi ve sistemsel düşünmeyi sokan 'Yeni Arkeoloji', ve arkeolojinin bir toplum bilimi olması yönünde çaba sarf ederken son derece çeşitlenmiş düşünce akımları ile ortaklaşan artsüreçsel arkeolojiler birbirleri ile ilişkileri ve tartışmaları bakımından incelenecektir. Ayrıca bu geleneklerin Türkiye'deki bir yüzyıllık yansımalarına değinilecektir. Kuramsal tartışmalar arkeoloji dünyasında çok büyük bir yer kaplamasa dahi her bir arkeolog bu anlayışların bir veya birkaçı aracılığı ile düşünmektedir. Öte yandan hala dar bir çevre dahilinde gerçekleşmesine rağmen, arkeolojinin kuramsal boyutu 1960'lı yıllardan bu yana giderek daha fazla ilgi çekmektedir. Kuramsal arkeoloji ağırlıklı olarak diğer bilim dallarından beslenmekle birlikte, bir gün kendi özgün bilgi elde etme deneyimlerini kullanarak diğer disiplinlere katkı sağlama potansiyeline sahiptir. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis mainly aims at investigating how the science of archaeology thinks. In this thesis, traditions of thought from 19 century on, are considered in their relations to natural and social sciences, and within their social and historical framework. Those traditions of thought are defined in their peculiarities by taking their philosophical backgrounds, epistemological bases, methodological novelties and the ways they approach their data as a measure.“Cultural-historical”approach which is the oldest tradition in archaeology;“progressive”perspective that was flourished during the Russian Revolution; the“New Archaeology”that introduced positivism and systematical thought to the horizons of archaeology; and post-processual archaeology that gave a struggle to make archaeology acknowledged as a social science and has many common points with a variety of thought currents, are all interrogated in relation and in dialogue with each other. Moreover, reflections of these traditions for a century in Turkey are examined. Although theoretical debates don't have a big place in the world of archaeology, every archaeologists thought is shaped by one or many of these approaches. On the other hand, in spite of the fact that theoretical archaeology is still practicised by a small group of people, it ever becomes more attractive since 1960's. Theoretical archaeology is mainly fed by other sciences, however it has the potential of making contributions to other disciplines in the future, by using its own unique data collection practices. IV