Urfi'nin kasidelerine yapılan Türkçe şerhler
- Tez No: 140926
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 486
Özet
Ill ÖZET URFÎ'NİN KASİDELERİNE YAPILAN TÜRKÇE ŞERHLER YILMAZ, Ozan Yüksek Lisans Tezi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Muhsin MACİT Mayıs, 2004 İran edebiyatının önde gelen bazı şairlerinin eserleri Türk şair ve yazarları tarafından şerh edilmiştir. Eserleri en fazla şerh edilen şairlerden biri de Urfî'dir. Urfi'nin kasidelerine yazılan bazı şerhleri ihtiva eden bir mecmua Süleymaniye Kütüphanesinde bulunmaktadır. Bu mecmuada Trabzonlu Murtazâ, Rodosîzâde Mehmed Emin, Neşâtî ve Sadık Efendi Etbâîsi diye tanıtılan bir sarihin şerhleri bulunmaktadır. Bu şerh metinleri, hem yöntem hem de içerdikleri bilgiler açısından klasik şerh metodunun bütün özelliklerini yansıtmaktadır. Şerh kavramının anlam çerçevesi çizilerek bu şerh metinleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT TURKISH SHARHS FOR“KASIDE”S WRITTEN BY URFI by YILMAZ, Ozan Master Thesis, The Institute of Social Sciences Supervisor: Prof. Dr. Muhsin MACİT May, 2004 Some works written by well-known Persian poets in Persian Literature analysed by Turkish poets and authors. One of these poets whose works have been mostly analysed is Urfl. One manuscript text which contains sharhs (explained, analysed, expounded) for“kaside”s written by Urfi is available in Suleymaniye Library. This manuscript text consist of sharhs done by four sharih (explainer, analyser) named Trabzonlu Murtaza, Rodosîzâde, Neşâtî and somebody who is introduced as Sâdık Efendi Etbâisi (follower). These sharh texts reflect all characteristics of classical Turkish Literature from the aspect of information and method. These sharh texts is analysed with meaning limitation of“sharh”concept.