Güveni oluşturan yapı taşları
The Building blacks of trust
- Tez No: 140951
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS TEMREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
255 ÖZET İnsanın amaçlan ve koşullara ilişkin algısından bağımsız bir güven kavramsallaştırmasının gündelik yaşamla ilişkisini kurmak kolay değildir. Pratikte güven, insanın amaçlarına ulaşmak için gereksindiği güçlere ne denli dayanabileceğine dair inancı ya da beklentisidir. Amaçlar şuurlu, rasyonel ve ifadelendirilebilen türde oldukları gibi, dillendirilemeyen, bilinç dışı ve(ya) diğer amaçları yönlendirmeleri hasebiyle sanal, aşkın nitelikte de olabilirler. Varlıklar ve(ya) amaçlarla ilgili zarar görme korkusundan uzak olmayla, varlıkları geliştirme ve amaçlara ulaşma ümidi kutupları arasında kurulan dengeyi yansıttığı düşünülerek güven, Merton Deutsch'dan mülhem bir ifadeyle, insanın korktuğunu değil, umduğunu bulacağına dair inancı ya da beklentisi olarak tanımlanmıştır. Güven bu şekilde kavramsallaştırılıp tanımlandığında gerek çağcıl, gerekse verili toplumun özgül koşullarıyla, kültürle ilişkilendirilip anlamlandırılmasında dört husus önem kazanır. Birincisi, güven her şeyden önce bir güvenlik duygusudur; asgari içeriğini, bireyin amaçlarıyla ilgili her hangi bir zarar görmeme beklentisi oluşturur. İkincisi, güvenlik duygusunun tesisi kadar, varlıklarını geliştirme ümidi de bireyin arkalanabileceği güçlerin neler olduğuyla yakından ilgilidir. Üçüncüsü, amaçla ilgili bir vasıtaya - nesneye güvenmek kadar gibi, güvenmememek de mutlaka bir başka şeye güveni öngörür. Buradan hareketle, verili toplumun genel güven düzeyi ve(ya) genel beklentilerinin başlangıçtaki niteliği, toplumun üyelerinin kişisel sermayelerinin genel düzeyine, yaşamsal güvenlik kaygılarının hangi alanlarda ve ne düzeyde yaşandığına ve gerek güvenliğin tesisi, gerekse kaynaklarını geliştirmeyle ilgili olarak önem verilen, güç isnat edilen kaynakların neler olduğuyla yakından ilgilidir.
Özet (Çeviri)
256 SUMMARY Conceiving of trust conceptualizations independent of one's goals and the manner in which he / she perceives the contextual conditions is not easy. In practice, trust can be understood in terms of beliefs or expectations pertaining to the extent to which a person can rely on the forces or sources of power needed to achieve his / her goals. While some goals may be conscious, rational, explicitly represented in mind and amenable to discursive explication; others may be fundamentally unconscious, implicit, tacit, immanent and transcendent by virtue of their character to direct or orient other goals. Trust, which is deemed to reflect the balance struck between the desire to be free from the feeling of vulnerability regarding the assets and goals on the one hand and the hope of promoting the assets and achieving the goals on the other, is defined in Merton Deutsch's inspired terms as the belief or expectation that one will find what is hoped for rather than what is feared. When conceptualized and defined as such, four points come to the fore in reconnoting trust and establishing its links with the prevailing conditions of general contemporary and of given, culture specific societies. First of all, trust is essentially a feeling of security the mimimal content of which rests upon the expectation that the individual's assets and goals will not be threatened or injured. Secondly, the individual's hope of furthering his / her existence as well as the establishment of the feeling of security depends on the existence of forces and / or sources of power upon which he / she can rely on. Thirdly, even distrust, as well as trust with regard to something, requires trust with regard to some other thing. Thus, it can be said that the level of general trust and the nature of initial expectations on a broad level of contexts of a given society are closely related to the (a) general level and the distribution of personal capital of its members, (b) perception of the conditions prevailing their“life-world”, (c) where and to what extent the (human) security concerns are felt, and (d) forces and sources of power which the members of the society in general value and rely on in implementing security and furthering existence.