Bir doğal afet olarak depreme hazırlıklı olma bilinci ve katılım: ABD, Japonya ve Türkiye Afyon ili örneği
Conciousness of earthqake preparedness and participation: USA, Japan and Turkey the case of Afyon
- Tez No: 140952
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir doğal afet olan depreme karşı hazırlıklı olma bilincinin deprem zararlarının azaltılmasmdaki rolü Afyon ili örneğinde incelenmiştir. Genel olarak“Depreme hazırlıklı olma”terimi, teknik, tüzel, ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel ve bir dizi diğer alanlarda yapılması gerekenleri kapsamaktadır. Ancak, bu çalışmada, daha çok yönetsel ve toplumsal değerler açısından yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur. Çalışmada, depremlerin neden olduğu büyük zarar ve kayıpların çok çeşitli etkenlerden kaynaklanabileceği ortaya konmaktadır. Bu etkenler arasında, deprem açısından riskli bölgelerde kaçak olarak dayanıksız bina ve bozuk altyapı yapılması ile, bu bölgelerde yaşayan insanların düşük eğitim ve gelir düzeylerine bağlı olarak deprem öncesi hazırlıklı olma bilincinden yoksun olmaları ön sıralarda yer almaktadır. Bu saptama, çalışma kapsamında 3 Şubat 2002 tarihinde Afyon ili Sultandaği-Çay yöresinde yaşanan deprem öncesinde ve sonrasında yapılan Afyon ili depreme hazırlıklı olma bilincini ölçmeye yönelik alan araştırmamızın ve gözlemlerimizin sonuçlarına dayandırılmıştır. Söz konusu araştırma, Afyon kent merkezi ve depremi yaşayan yöredeki insanlar arasından rastlantısal yöntemle seçilmiş 730 deneğe uygulanan anket ile, yerel düzeyde yöneticilerle yapılan derinlemesine görüşmeleri içermektedir. Depremlerin yaratacağı yıkımların önlenmesinde ya da olası zararlarının en az düzeye indirilmesinde ABD ve Japonya' daki durumun ülkemiz için örnek oluşturabileceği düşünülerek, tezde bu ülkelerde bu konuda yapılan çalışmalar ve yasal ve kurumsal yapılar irdelenmiştir. Bu bağlamda deprem zararlarının azaltılmasında depreme hazırlıklı olma bilincinin önem taşıdığı ve böyle bir bilincin oluşturulabilmesi için etkin bir yönetsel yapının kurulmasının gerekliliğinin yam sıra toplumun eğitim ve gelir düzeylerinin yükseltilmesinin zorunlu olduğu vurgulanmıştır. 160
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the assessment of the role of the public awareness and preparedness for earthquake as natural disaster in mitigating the destructions of earthquake, mainly is served. In general the term“to be prepared for earthquake”means the measures to be taken in technical, legal, economical, social, cultural, environmental etc. fields. However, in this study, it is focused on the required measures in social, cultural and environmental aspects. The study reveals that there are several factors behind the considerable damages and losses occurred after earthquakes. The most leading ones among these factors are the construction of weak buildings and infrastructures in risky regions and lack of public awareness derived from low education and income levels of inhabitants there. This argument depends on the findings of the field research carried out before and after the earthquake experienced in Afyon, Sultandağı-Çay region on 3 February 2002. Aiming to measure the level of public awareness in this region, this research has included a survey applied to 730 people selected by random sampling technique as well as face to face, deep interview with local governors and representatives of NGO's. Considering the cases in USA and Japan as helpful models in prevention or mitigation of damages and losses due to earthquakes, the study also examines the related policies and practices in these countries. In this connection, among preventive initiatives, the state of public awareness on preparation for earthquakes has great significance for the creation of which the level of education and income play a crucial role. 161