Türkiye'de demiryolları ve demiryolları politikası (1923-1950)
  1. Tez No: 141046
  2. Yazar: MURAT İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Batı'nın yayılmacılık siyaseti ile Anadolu coğrafyasında ulus devlet inşası arasındaki önemli kurumsal bağlardan biri, özellikle Cumhuriyet' in ilk yıllarında, Osmanlı'dan devralınan merkezi geleneğin korunması anlamına gelen demiryollarıdır. Demiryolu, iki dünya savaşını kapsayan dönemin etkin ve yaygın ulaşım ve iletişim aracıdır. Bu nedenle, demiryolları, 1923-1950 döneminin ulus inşası konseptine hayati katkılar sunmuştur. Çalışmamızda, demiryollarının tarihi; benimsenen ulaşım politikaları, hedefleri ve dönemin siyasi dönüşümleri göz önünde bulundurularak ele alınmıştır. Çalışmamız, günümüzde Türkiye demiryollarının durumuhun, 1923-1950 dönemine ilişkin kimi yanlış algılamalar nedeniyle eksik değerlendirdiğini ileri sürmektedir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The railways that means, especially in the early years of the Republic, the maintainance of the centric tradition of Ottoman were the crucial instutional nexus between the imperial politics of the West and the nation-state building process in the territory of Minor Asia. The railways were the effective and common transportation and communication instrument of the period between two world wars. Thus, the railways provided the 1923-1950 process of nation-state building with essential contributions. In our study, the history of railways is elaborated on, taking into consideration the adopted transportation policies and policy targets, and the political transformations of the day. The study puts forth that the present status of Turkish railway system is mal-evaluated due to some mis-perceptions of the status between 1923 and 1950. vxn