Maverdi'nin devlet anlayışı
Al-Mawardi's viewpoint of the state
  1. Tez No: 141082
  2. Yazar: MEHMET BİRSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
TEZ OZETI Birsin, Mehmet, Mâverdî'nin Devlet Anlayışı, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. İbrahim Çalışkan, 291 s. A. MAVERDI'NIN DEVLET ANLAYIŞI Tezimizde 450h./1058m yılında vefat etmiş olan Mâverdî'nin devlet anlayışı umumi amme hukukunun konuları çerçevesinde incelenmiştir. Doğrudan Mâverdî'nin görüşlerini tespit etmek amacıyla tüm eserleri taranmıştır. Konu ile ilgili düşünürlerin görüşlerine işaret edilmiştir. Mâverdî'nin devlet kavramına bakış açısı, devlet olgusunu incele yöntemi ve devlet anlayışını oluşturan temel ilkeleri saptanmaya çalışılmıştır. Mâverdî'nin devlet kavramının menşei ve gerekliliği ile ilgili görüşleri tartışılarak, devletin işlevleri hakkındaki görüşleri ele alınmıştır. Devleti meydana getiren unsurlar ile ilgili yaptığı tespitler değerlendirilmiş ve diğer Islamî mezheplerin görüşleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Birsin, Mehmet, Mawardi's Viewpoint Of The State, Doctorate Thesis, Advisor: Prof. Dr. Ibrahim Çalışkan, 291p. MAWARDI'S VIEWPOINT OF THE STATE In our thesis Mawardi, died in 450h./1058m, his understanding of state with perspective of public law issues are examined. In order to determine Mawardi's thoughts directly, oil his studies are examined an reviewed Related to that issue, the toughts of other philosophers are also stated and reviewed We tried to find the main principles that composed of Mawardi's thoughts, his understand of the state concept, the way he studied that consept We tried to debate, its necessities and the function of the state. The elements tahat constituted the state regardin his thoughts are evaluated and compared with other islamic sects.