Tarsus'ta dini hayat
Religious life in Tarsus
- Tez No: 141081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Engin, Ramazan, Tarsus'ta Dini Hayat, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Niyazi Akyüz, 154 s Tarsus ilçe merkezinde yaşayan halkın dini hayata yönelik tutumlarını; dinin teorik, pratik ve sosyal yönlerine ilişkin bulgularla birlikte ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen bu araştırma, bir giriş, üç bölüm ve genel değerlendirme-sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, amacı, önemi, varsayımları ve yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölüm,“Din ve Toplum”adını taşımaktadır. Bunun alt başlıklarında din kavramı, din toplum ilişkileri, dini tecrübenin ifade şekilleri tek tek ele alınmaktadır. İkinci bölümde, tezin uygulama alanı olan Tarsus ilçesi hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Burada Tarsus'un tarihçesi, konumu, sosyal yapısı, nüfus özellikleri v.s. gibi konular üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölüm ise, araştırmamızın asıl uygulamalı kısmını oluşturmaktadır. Öncelikle araştırmaya katılanların olgusal durumları tespit edilmiş, sonra dini hayat, inanç, ibadet ve sosyal bir takım tezahürleri ile tasvir edilmeye çalışılmış ve son olarak araştırmanın bağımsız değişkenleri ile geliştirdiğimiz dini hayata yönelik tutum ölçeklerii arasındaki ilişkiler saptanmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise, araştırma evrenini oluşturan Tarsus'ta, bölge insanının dini hayata yönelik tutumlarında görülen farklılaşmaların ülkemizde farklı şekil ve niteliklerde devam eden sekülerleşme, kentlileşme ve sosyal değişme süreçlerinden etkilendiğini, ancak yapısal olarak farklı bir tip ve model oluşturacak şekilde bir başkalaşımın söz konusu olmadığını ve dini hayata yönelik tutumlar üzerinde geleneksel yapının büyük oranda belirleyiciliğini sürdürmesine rağmen, çeşitli etkenlere bağlı olarak değişme özellikleri sergilediğini ifade ettik. 148
Özet (Çeviri)
SUMMARY Engin, Ramazan, Relisious Life in Tarsus. Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Niyazi Akyüz, 154 p. The aim of this research is to help that it has been made clear in province Tarsus about theoretical, practical and social aspects of religion. Dissertation consists of an introduction, three chapters and general evaluation and conclusion. In the part introduction we tried to give some information about subject, objectives, method, tecnique of data collection and frame of research. In the first chapter we have provided some theoretical information about the sociological defination of religion, the inteaction between religion and society. We have allocated to history of Tarsus in the second chapter with having information about social construction and population density of Tarsus. In the third chapter we have firstly examined that the information about research sample according to independent variables, secondly we explored that differentiation which has been seen in participants' attitudes to religious life according to gender, age, marital status, educational level, occupation and subjective religiosity. In the conclusion we summarized that in spite of affecting urbanization and social change process, in Tarsus, attitudes to religious life generally reflects that Turkey's today situation this subject However this differentiation is not as structural type and model There is just some changes in attitudes to religious life. So, it might be stated that traditional structure still remain to influence on religious life. 149