Eser sahibine tanınan haklara getirilen kısıtlamalar
Limitations on copyrights
- Tez No: 141128
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET S. KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET 1952 yılında yürürlüğe giren ve en son 3.3.2004 tarihinde 5101 sayılı Kanunla değişikliklere uğrayan 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, çağdaş ülkelerde uygulanan kanunlarla paralel olarak, eser sahiplerine özel haklar tanıyarak, bu hakları koruma altına almıştır. Bu haklar manevî ve malî haklar olarak iki gruba ayrılmış ve eser sahibi dışında 3. kişilerin bu haklardan yararlanabilmeleri, kural olarak eser sahibinin iznine bağlanmıştır. Ancak, bu hakların tamamen sınırsız olması, toplumun menfaatlerine ters bir durum oluşturacağından, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, eser sahibine tanıdığı haklara bazı kısıtlamalar getirmiştir. Bu durumda, eser sahiplerinin Kanun tarafından korunan menfaatleri ile toplumun menfaatleri arasında doğru bir denge kurulabilmesi çok önemlidir. Genel olarak fikrî hukukun uluslararası alanda yapılan düzenlemeleri - Bern Sözleşmesi, Ticaret ile İlgili Fikrî Mülkiyet Hakları Sözleşmesi, Avrupa Topluluğu düzenlemeleri, vb.- eser ve eser sahiplerinin etkin bir şekilde korunmasını sağlayarak- çağımız teknolojik gelişmeleri sonucu çok artan- hak ihlâlleri ve korsan kullanımların önüne geçmeyi hedeflemektedirler. Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda eser sahibinin haklarına getirilen kısıtlama nedenleri, birer hukuka uygunluk nedeni olarak dört ana başlık altında toplanmıştır. Bunlar, eser sahibinin haklarının süre yönünden kısıtlanması (FSEK m.26-m.27), kamu düzeni nedeni ile kısıtlanması (FSEK m.30), iktibas serbestisinin de içinde yer aldığı genel menfaat nedeni ile kısıtlanması (FSEK m.31-37), özel menfaat nedeni ile kısıtlanması (FSEK m.38-m.41) ve engelliler lehine 5101 sayılı Kanunla getirilen ek madde 11 de içine almaktadır. Eser sahibine Kanun tarafından tanınan manevî ve malî hakların, belirli koşullar ile yine Kanun 200yolu ile kısıtlanarak, 3. kişilere yararlanma hakkı verilmesi, hiçbir zaman eser sahibinin haklarının ihlâl edilmesine göz yumulması anlamına gelmemelidir. Kanun hükümleri, bu kısıtlama nedenlerini kendi içlerinde de belirli koşullara bağlayarak, eser sahiplerinin menfaatlerine zarar gelmesini önlemeye çalışmaktadır. 201
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Turkish Intellectual Property Law (no:5846) which has been affected till 1952, regarded the creators of the works a bundle of exclusive rights and protected them as parallel with the modern European Countries Legislations. This bundle of rights includes moral rights and economic rights and no one could get use of these rights without the work owners (copyright owners) permission. On the other hand, these exclusive rights are not totally unlimited. Our main subject and aim is to give some explanations of these legal limitations. In the first chapter of our study, we tried to explain the preliminary matters such as the historical and international development of the intellectual property law including some information on Bern Convention, TRIPS and the European Community Legislations. Then we noted the meaning and the legal character of the“copyright work”and“creator of the work”together with the“exclusive rights”regarded to the creators of the intellectual and artistic work. In the second chapter, we go through the limitations on be half the 3rd parties under four main sub-titles,“duration of the rights”,“limitations for public order”,“limitations for social benefits”and“limitations for individual benefits”. These limitations could be defined as the permitted acts and they are not considered as copyright infringements by law. In the third chapter, by pointing the importance of the copyright owners organizations for the purpose of their protection and the other prevention clauses, we gave some explanation on the legal cases when there have been an illegal act, which will be considered as infringement on the exclusive rights of the creators. 202