Küreselleşme sürecinde insan hakları: Sığınma hakkı
Human rights in the process of globalization: The right to seek asylum
- Tez No: 141129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Çalışmanın“İnsan Haklan”başlıklı ilk bölümünde insan haklarının doğuşu, insan hakları ile vatandaşlık ve modern ulus devlet arasındaki ilişki ve küreselleşme olarak adlandırılan süreçle birlikte insan haklan alanında yaşanan dönüşüm ve gündemler, modernliğin dönüşüm evreleri temel alınarak tartışılmıştır. İnsan haklannın siyasal ve hukuksal bir meşruiyet ölçütü olarak vurgu konusu olması ile yaşam hakkı başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerle doğrudan ilişkili bir hak olan sığınma hakkının temel bir hak olarak kabul görmemesi arasındaki açı, insan haklannın niteliği, insan haklan ve vatandaşlık arasındaki ilişki ve ulus devletin her iki unsur ekseninde kuruluşuna yönelik içkin niteliklerin neler olduğuna dair soru(n)lann tartışılmasını zorunlu kılmıştır. Zira, sığınma hakkını ortaya çıkaran temel neden, modern ulus devletler temelinde örgütlenmiş siyasal yapı ile hakların sahipliği ve kullanımının siyasal aidiyetin ürünü olarak vatandaşlık ilişkisiyle tammlanmasıdn*. Çalışmanın ikinci bölümünde konu ile ilgili uluslararası ve bölgesel düzenlemeler ile özellikle Avrupa Birliği çerçevesinde gündeme gelen yasal ilkelere yer verilmektedir. Bu bölümde, genel olarak dolaşım özgürlüğünü ve özel olarak insan haklan iUallerinin bir sonucu olarak gündeme gelen sığınma hakkım merkezine alan kısıtlayıcı politika ve hukuksal düzenlemeler incelenmektedir. Çalışma açısından ortaya çıkan sonuç,“devletsiz”bir kişi haline gelme yani mülteci ya da“yabancı”olma durumunun, kişiyi bir anda“insanlık ailesi”nin dışında bıraktığıdır. Bu, aynı zamanda insan haklan alanının bittiği ve her türlü hak ihlalinin“meşru”gerekçelerinin oluşturulduğu bir eşiktir. Bu nedenle sığınma hakkının bir insan hakkı olarak kabulü yönünde yürütülecek tartışmalar önemlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn the first section of the study, titled“human rights”, the birth of the idea of human rights, the relationship between human rights, citizenship and modern nation- state, and the transformation and in the field of human rights in response to the process called globalization were discussed in reference to the transformational stages of modernity. İt become a must to investigate the questions concerning the quality of the human rights, the relationship between human rights and citizenship, and the structural quality of the base of the nation-state in reference to these two concerns, due to the rift between the human rights' becoming a point of emphasis for political and juridical legitimacy criterion and the absence of approval for the right to seek asylum, which is directly related to bacis rights and liberties, and most significantly to the right to living, as a basic right. That is so, because, the bacis reason that right to seek asylum is defining the possession of rights and usage of those rights in referance to citizenship, as the political structures organized as modern nation-states emerged, international and regional regulations about the issue and legal princeples that recently appear on the agenda European Union appears in the second section of the study. İn this section, restrictive political and legal regulations that deal with freedom of circulation in general, and right to seek asylum that takes place the agenda as a result of human rights violations, in specific, are analyzed. The result of the study suggests that becoming a refugee or“stranger”, excludes one from the humanity. This moment of exclusion is the threshold that the sphere of human rights comes to an end and the justifications of violating of all kinds of rights are done. Because of this, the debates on acceptance of the right to seek asylum as a human right are important.