Haydar Aliyev döneminde Azerbaycan'nın dış politikası (1993-2001)
The Foreign policy of Azerbaijan during the rule of Haydar Aliyev (1993-2001)
- Tez No: 141131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Haydar Aliyev yönetiminin 2001 yılma kadarki döneminde Azerbaycan'ın dış politikası ele alınmıştır. Haydar Aliyev göreve geldiği sırada Azerbaycan çok zor şartlar altındaydı. Azerbaycan, bir yandan bağımsızlığını pekiştirmeye çalışmakta, bir yandan Ermenistan'ın işgallerini durdurmaya çabalamaya, bir yandan doğal kaynaklarını işletmek için yabancı petrol şirketleriyle ilişkiler geliştirilmekte, diğer yandan da ülke içerisinde yapay olarak oluşturulan bölücü akımlar ve darbecilerle baş edilmesi gerekmekteydi. Bu şartlar altında Ebülfez Elçibey yönetimine karşı yapılan darbe girişimi başarılı olmuş, sonrasında göreve gelen Haydar Aliyev, zor koşullar altında, kendi yönetim anlayışı çerçevesinde Azerbaycan dış politikasını şekillendirmeye başlamıştır. Aliyev, kendisinden öncekilerin tersine, görevi boyunca Azerbaycan dış politikasını açıkça bir ülke ya da bir kutbun yanlısı olmak yerine, denge içerisinde sürdürmeye çalışmıştır. Aliyev döneminde Azerbaycan dış politikasının önemli bir çerçeve kazandığı ve kurumsallaştığı söylenebilir. 198
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work deals with Azerbaijan's foreign policy under Prezident Haydar Aliyev up to the year of 2001. When Haydar Aliyev came to the power, Azerbaijan had been under very hard conditions. On the one hand, Azerbaijan was trying to consolidate its independence and to stop Armenian occupations, on the other, it was developing relations with foreign oil companies to operate its national resources. To cope with the divisive movements and rebels that were created artificially within the country, was also of greatest importance. Under these conditions, the state coup against President Abulfaz Elchibey succeeded and Haydar Aliyev, who came to the power afterwards, began to shape Azerbaijan's foreign policy in accordance with his own comprehension of statecraft. Instead of taking the side of one or another state, as had been done before him, far more diplomatically skillful Aliyev tried to pursue a balanced foreign policy. It can be said that Azerbaijan's foreign policy under President Haydar Aliyev institutionalized and gained an important frame. 199