Değişen toplumsal konum örneği: Yaşlılık
Changing social status sample: Ageing
- Tez No: 141132
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
OZETs Yaşlanma kaçınılmaz ve geri dönülmez bir süreçtir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde, sağlığı korumaya ve yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik tıbbi ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, özellikle kent yaşlılarının nüfus oranında artış gözlenmektedir. Yaşlı nüfusunda görülen bu artış ise birçok yeni sorunu beraberinde getirmektedir. Bu araştırma, kentte yaşayan, belirli ekonomik gelire ve sağlık güvencesine sahip olan yaşlıların, yaşlılık sürecinde yaşadıkları fiziksel- ruhsal sağlık problemlerini, karşılaştıkları sosyal, kültürel ve ekonomik sorunların neler olduğunu dile getirmek düşüncesiyle yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Alan araştırması niteliğindeki bu çalışmada Ankara - Anıttepe Semti - Yücetepe Mahallesinde yaşayan belirli ekonomik gelire ve sağlık güvencesine sahip 65 yaş üstü yaşlılar arasından rastlantısal örneklem koşullarına uygun olarak seçilen 100 kişi üzerinde mülakat uygulanmıştır. Örneklem grubu yaşlıların, eğitim seviyelerinin oldukça yüksek olduğu ve temel meslek dağılımlarına bakıldığında, erkeklerin neredeyse tamamının memur, kadınların ise büyük çoğunluğunun ev hanımı olduğu görülmüştür. Bu yaşlıların büyük çoğunluğu günlük hayatta herhangi bir yardım almadıklarını ifade etmekte ve bu oran yaşa ve cinsiyete göre bir farklılık göstermemektedir. Bu yaşlıların çocukları ile büyük çoğunlukla ve 178torunları ile çoğunlukla, haftada hergün veya en az bir-iki defa görüşmektedir. Mülakata katılan yaşlıların büyük çoğunluğu yalnız veya eşiyle yaşamaktadır ve nerdeyse tamamı kendi evinde oturmaktadır. Örnekleme giren yaşlıların büyük çoğunluğunun kronik bir hastalığa sahip olduğu ve kadınların daha fazla kronik hastalığa sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yaşlıların büyük çoğunluğunun bırakmak isteyip bırakamadığı bir alışkanlığı bulunmamaktadır. İncelemeye konu yaşlıların boş zamanlarını çoğunlukla dinlenerek ve TV seyrederek geçirdikleri ve sohbet konularını en çok sağlık sorunlarının oluşturduğu görülmüştür. Araştırmada televizyon seyretmenin, fiziksel bazı nedenlerle daha az dışarı çıkan yaşlıların ev yaşamında önemli bir yer aldığı ortaya koymaktadır. Haberleri takip etmedeki oranın yüksekliği yaşlıların hayattan ve toplum sorunlarından kopmadıklarını ortaya koymaktadır. Araştırma konusu yaşlıların büyük çoğunluğunun her gün dışarı çıktıkları görülmektedir. Kendilerine mülakat uygulanan yaşlıların çoğunluğunun yolda yürürken düşmek veya herhangi bir kazaya uğramaktan önemli derecede endişe duydukları ve son zamanlarda önemli bir kesiminin kaza geçirdiği ortaya çıkmıştır. Bu kazaların büyük çoğunluğu düşmedir. Yaşlıların büyük çoğunlukla her hangi bir klüp veya derneğe üye olmadıkları ve komşuları ile çok veya oldukça iyi ilişki içinde olduklarını ve büyük çoğunluğunun mutlu olacakları sayıda ve nitelikte arkadaşının bulunduğu görülmüştür. Örnekleme giren yaşlıların az bir kesimi yakın ilişkide bulundukları insanlardan kaynaklanan istismara uğramaktadır. 179Kendileri ile mülakat yapılan yaşlıların büyük çoğunluğunun hayatlarından çok veya oldukça memnun oldukları, çoğunluğunun aile veya çevre üzerindeki otoritelerinde hiç veya az oranda bir azalmanın olduğu büyük çoğunluğunun fikirlerine her zaman veya ara sıra danışıldığı görülmüştür. Örneklem grubuna giren yaşlıların büyük çoğunlukla çoğunlukla evlerinde önemli kararları kendileri almaktadır. Örnekleme giren yaşlıların büyük çoğunluğu bilgi kaybını güç kaybı olarak görmektedir ve çoğunlukla televizyon izleyerek yeni bilgi edinmeye çalıştıkları görülmüştür. Örnekleme giren yaşlıların büyük çoğunluğunun bağımsız olarak beden temizliğini yapabildiği, giyinebildiği, el-ayak tırnaklarını kesebildiği, ilaç kullanabildiği ve beslenebildiği görülmüştür. Örnekleme giren yaşlıların büyük çoğunluğunun kısmen veya tamamen bağımlı olarak alış veriş ve ulaşım yapabildiği, bankamatik kartı ve cep telefonu kullanabildiği görülmüştür. Bu yaşlıların hemen hemen tamamı televizyon ve telefon, büyük çoğunluğu beyaz eşya kullanabilmektedir. İnceleme konusu yaşlıların büyük çoğunluğunun çok az veya tamamen kayıpla ev işi, el işi, yolda yürümek ve spor faaliyetinden uzaklaştığı görülmüştür. Örnekleme giren yaşlıların büyük çoğunluğu az veya çok bir kayıpla sinema - tiyatroya gitmek ve müzik dinlemek faaliyetinden uzaklaşmıştır. İnceleme konusu yaşlıların çoğunluğu fiziksel faaliyetlerdeki kayıplardan en fazla etkilenmektedir. 180
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Ageing is an unbearable and non-return process. It has seen that either in the World or in Turkey there is an increasing population of elder people because of technological and medical developments parallely effecting better health care and life quality. Increasing proportion of elder population comes with new problems. This survey prepared as a graduate thesis for to make clear elder people's phsiological and psicological problems as well as social, economic an cultural problems. In this area survey, 100 people had been chosen and interwived by using cluster sampling method who are 65 years and older who live in Ankara's Anittepe Quarter - Yücetepe Neighbourhood and those have certain health care and social security. It has seen that sampling group have significantly higher education level and nearly all of the male elders are retired civil cervants and female elders are mostly house wives. Most of these elders do not take any help in daily life and this rate isn't change by age and gender. Sampling group's great majority communicate with their children as often as every day or one or two times in a week and also most of them comunicate with their grandchildren everyday or one or two times in a week. Great majority of the elder people who joined to the survey are 181living with their spouses or alone and nearly all of them have their own apartment flat. It has been seen that great majority of the sampling group have at least one cronical illness and cronicall illness rate in women elders is more than those in male elders. Great majority of these elders do not have any bad habitats which they want to take off. The elders who joined to the survey spend their spare time mostly resting and watching TV and mostly their interview subject is health. In this survey it has been seen that TV programs have a significant place whom phisically handicapped elders' life. The higher following rate of TV News by elder people shows us the elder people are still care about life and community problems. It has been seen that the great majority of the elder people who joined to the survey go out everyday. The majority of them are significantly afraid of hiting to the ground when walking or being casualty of an accident. Important proportion of them already have had an accident recently by mostly hiting to the ground. It has been seen that grate majority of the elders who joined to the survey are members of some certain social clubs or societies and they have very good relations with their neighbours and they have friendships in good quantity and quality able to make them happy. There is a small group of elders who have been abused by close relatives. It has been seen that great majority of the sampling group statisfied or very satisfied with their way of life and most of them still have the same or little less authority upon their family and their 182surrounding people. Most of them are still being consulted and great majority of them still make important decisions in their families. The great majority of the sampling group sees that loss of knowledge means loss of power. Majority of them try to get new information by watching TV. It has been seen that great majority of sampling group are able to care their bodies, take on clothes, use drugs and feed themselves independently. But great majority of them are also able to transport, go shopping, use bank-cards and cellular phones by certain or full dependency. Nearly all of these elders can use TV set and phone and great majority of them are able to use refrigerator, washing machine, dish washer and iron. The elders who joined to the survey can not make home duties, hand crafts, doing long walkings and sports as before. These elders also do not go the teather or cinema and listen to the music as often before. The elders who joined to the survey mentioned that physical losses effect them mainly in order. 183