Türk ve Irak Hukuklarında mukayeseli olarak alacağın temliki
A Comparative study of assignment of receivables in Turkish and Iraqi legal systems
- Tez No: 141136
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çalışmada, konu edilen mukayeseli olarak Türk ve Irak hukukunda alacağın temliki Kurumunu üç bölümde inceledik. Birinci bölümde, alacağın temliki kavramını, tarihi gelişmesini ve benzer kurumlardan farkım inceledik. İkinci bölümde Türk hukukunda alacağın temliki kurumunu inceledik. Üçüncü bölümde ise Irak hukukunda alacağın temliki (havaletül hak) kurumunu inceledik. Eskiden alacak hakkı tamamen alacaklı ile borçlunun şahsına bağlı bir hak olup mameleke dahil değildi, ancak bu sert kural yavaş yavaş yumuşadı. Bu gün çağdaş hukuk sistemlerinin hemen hemen hepsinde alacağın temliki kurumuna yer verilmektedir. Türk ve Irak Hukuklarında alacağın temliki (havaletül hak) kurumu düzenlenmiştir. Alacağın temliki kurumu ve havaletül hak kurumu arasında büyük benzerlikler vardır. Bu benzerlikler yaranda alacağın temliki ve havaletül hak arasında farklılıklar da vardır. 174
Özet (Çeviri)
In this paper, we examined the institution of assignment of the receivables which is subject matter hereof in Turkish and Iraqi legal systems in three chapters comparatively. In the first chapter, we studies concept of debt assignment, its historical development and its difference from similar institutions. In the second chapter, we studied institution of assignment of debts in Turkish legal system. In the third chapter, we examined assignment of debts (Hawalet'ul Haq) in Iraqi legal system. In past, claims was a right dependent upon personal entities of the debtor and debtee, and not included in such person's pecuniary assets. However such rule has become more and more looser over the time. Today almost all of the contemporary legal systems includes the institution of assignment of debts. In Turkish and Iraqi legal systems assignment of debts (Hawalet'ul Haq) is regulated. There are great similarities between the institutions of assignment of the debts and hawalet'ul Haq. Beside these similarities, there are also differences between the institutions of assignment of the debts and hawalet'ul Haq.