Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine Rusya ve İran faktörü (1828-2000)
The Russia and Iran factor in relations between Azerbaijan-Armenian (1828-200
- Tez No: 141393
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
Şıhaliyev, Emin, Azerbaycan - Ermenistan İlişkilerinde Rusya ve İran Faktörü (1828- 2000), Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Yavuz Ercan, 387 s. ÖZET Azerbaycan - Ermenistan ilişkilerinde Rusya, İran faktörünün ve Türkiye'nin tutumunun incelendiği bu çalışmada, öncelikle jeopolitik açıdan büyük bir konuma sahip Güney Kafkasya'nın bölgesel oyuncular olan Rusya, İran ve Türkiye açısından ne gibi önem arz ettiği araştırıldı. Ayrıca, bu devletler arasında yaşanan rekabet ve gerginliklerde, özellikle devlet çıkarlarında Ermeni faktöründen de yararlanıldığı incelendi. Bu araştırmanın önemli olan yanı, Türk-Ermeni ilişkilerinin Kafkasya boyutuna değinilmiş olmasıdır. Çünkü Türkiye'de“Ermeni Meselesi”üzerine yapılan araştırmalar, sadece Türkiye açısından ele alınmıştır. Bu araştırmanın diğer bir özelliği de büyük ölçüde arşiv belgelerinin yanı sıra Rus ve Ermeni kaynaklarından yararlanılmış olmasıdır.“Azerbaycan - Ermenistan İlişkilerinde Rusya ve İran Faktörü”adını taşıyan bu çalışma, yedi bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, Ermenilerin kökeni ve kimliği konusu Rus ve Ermeni kaynakları açısından ele alındı. İkinci bölümde, Ermenilerin 1905 - 1906 yıllarında ve 1918 yılında Azerbaycan'da yaptıkları katliamlar üzerinde duruldu. Üçüncü bölümün esas konusu, Azerbaycan - Ermenistan arasında bitmeyen kavga, Karabağ sorunu, siyasi gelişmeler ve olaylardır. Bu bölümde, Azerbaycan'ın % 20'lik bir kısmının Ermenistan tarafından işgali, Azerbaycan'da siyasi gelişmeler ve Batıyla kurulan diplomatik ilişkiler vb. kısımlara geniş yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, jeopolitik açıdan Kafkasya'da Rusya, İran ve Türkiye rekabetleri, ayrıca aralarındaki çıkar çatışmalarında Ermeni faktöründen yararlandıkları; beşinci bölümde, Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinde Rusya faktörü bütün teferruatıyla incelendi. Özellikle bu bölümde, Ermenilerin Güney Kafkasya'ya Ruslar tarafından getirildikleri konusuna da değinildi. Altıncı bölümde, Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinde İran faktörü; yedinci bölümde ise bu ilişkilerde Türkiye'nin tutumu ele alındı. Bu bölümde Türkiye'nin Azerbaycan ve Ermenistan politikasının yanı sıra içinde bulunduğu sorunlar üzerinde de duruldu. Araştırmanın“Sonuç”kısmında soruna çözüm yolları ortaya konuldu. Ayrıca, araştırmada ek kısmı da yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Şıhaliyev, Emin, The Russia and Iran Factor in Relations Between Azerbaijan- Armenia (1828-2000), PhD dissertation, Advisor: Prof. Dr. Yavuz Ercan, 387 p. ABSTRACT This study in which Russia, Iran factors and Turkey's attitude to Azerbaijan- Armenia relations are examined, firstly what the importance of it is for Russia, Iran and Turkey which are the regional players of South Caucasus which has great geopolitics location importance is dealt with. Moreover, in competition and tensions within these contries especially for the sake of governmental benefits, it is observed that it is also utilirized from Armenian factor. The important side of this study is that, in the relations between Turkish-Armenian is not dealth with the structure of Caucasus. Because the research done an“Armenian Question”in Turkey is dealt on behalf of Turkey. Another characteristic of this study, is that not only archives documents, but also it is utilirized by the Russian and Armenian sources. This study that is called“The Russia and Iran Factor in Relations Between Azerbaijan - Armenia”is composed of seven parts. In the first part of the study, the subject of province and identity of Armenians is dealth with according to Russian and Armenian sources. In the second part, the massacres that Armenians performed in Azerbaijan in 1905-1906 and 1918 years are stressed. The main subject of the third part is continuous warfare between Azerbaijan - Armenia, Karabakh problem, political developments and events. İn this part, % 20 of Azerbaijan land's occupation by Armenia, the political developments in Azerbaijan and diplomatic relations based on the West are largely mentioned. In the forth part, Russia, Iran and Turkey competitions in terms of Caucasus and their utilirizing from Armenian factor within their bencfitial conflicts; in the fifth part Russia factor in Azerbaijan - Armenia relations is studied with all details. Especially in this part, the subject of Armenian's being brought to South Caucasus by Russia is also mentioned. İn the sixth part, Iran factor in Azerbaijan - Armenia relations; in the seventh part, Turkey's attitude to these relations is dealt with. In this part besides Turkey's policy on Azerbaijan and Armenia it is also dealt with it's problems. In the“Conclution”part the way of solutions to the problems are pointed out. Moreover, in the study there is also additional part.