Türkiye ve Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Avrupa Birliği'ne adaylık süreçlerinin karşılaştırılması
The Comparison of the candidacy processes of Turkey and Greek administration of Southern Cyprus to the European Union
  1. Tez No: 141429
  2. Yazar: PINAR TANSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Avrupa Birliği ile olan ilişkiler Türk Dış Politikasında önemli bir yer teşkil etmektedir. Ankara Anlaşması'ndan itibaren Avrupa Topluluklan'na entegre olma siyaseti izleyen Türkiye Helsinki Zirvesi'nde adaylık statüsünü elde ederken Güçlendirilmiş Siyasi Diyalog başlığı altında Kıbrıs sorununu karşısında bulmuştur. 1972 'de Toplulukla Ortaklık Anlaşmasını imzalayan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin 1990'da adanın tümü adına yapmış olduğu üyelik başvurusu kabul edilmiş ve 2004'ün Mayıs'mda AB'ye üye olmuştur. Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin adaylık süreçleri olayların tarihi alt yapısı ortaya konarak ele alınmış ve karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Kıbrıs sorununun bu süreçleri ne yönde etkilediği tartışılmış ve Türkiye-AB ilişkilerinde“din farklılığı”nın nasıl bir rol oynadığı ortaya konmuştur. Hazırlanan tezin birinci bölümünde Türkiye'nin ve ikinci bölümünde GKRY'nin AB ile olan ilişkileri önemli konu başlıklarıyla ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde Annan Planı'nm içeriği anlatılmış, taraflar açısından olumlu ve olumsuz yanlan ortaya konmuş ve referandumdan çıkan sonucun taraflara nasıl yansıdığı tartışılmıştır. Son olarak dördüncü bölümde ise her iki aday ülkenin üye üyelik kriterlerini yerine getirmekte gösterdiği performanslar ilerleme raporları baz alınarak değerlendirilmiş ve karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The relations with the European Union hold an important place in Turkish Foreign Policy. Pursuing the policy of integrating the EU starting from Ankara Agreement, Turkey encountered“Cyprus Problem”under the heading of Prolonged Political Cooperation in its road of membership. Signed Association Agreement with the European Communities in 1972, Greek Administration of Southern Cyprus (GASC) applied for the membership on the behalf of the whole island and became a member in May 2004. In this thesis the candidacy processes of Turkey and Greek Administration of Southern Cyprus to the EU is handled presenting crucial historical development of each country's relations to the EU and a comparative analysis is made. How Cyprus Problem affects these candidacy processes is discussed and whether the religion plays role on Turkey's membership is presented. In the first chapter Turkish-EU relations and in the second chapter GASC-EU relations are under the important headings. In the third chapter the content of Annan Plans is explained, what the advantages and disadvantages for the parties are and how the result of the referendum affects the parties is discussed. Finally, in the fourth chapter based on the Commision's Regular Reports the performances of each candidate countries are evaluated and made a comparative analysis.