Avrupa Birliği ilişkilerinde Yunanistan faktörü
Greek factor in the Turkey-European Union relations
- Tez No: 133076
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. REŞAT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Avrupa Birliği ile ilişkiler, Türkiye'nin uluslararası ilişkiler bağlamında en önemli konusu olarak gündemdeki yerini işgal etmektedir. Türkiye'ye, 1963 yılındaki Ankara Anlaşması ile başlayan bu süreç içinde 1 970 tarihli Katma Protokol döneminin ardından, önce 1 Ocak 1996 tarihinden itibaren başlamış olan Gümrük Birliği ve nihayet 10-11 Aralık 1999 tarihli Helsinki Zirvesi ile birlikte bir adaylık statüsü verilmiş bulunmaktadır. Henüz tam üyelik müzakerelerine başlamak için bir tarihin belirlenmediği bu ilişkiler, halen çeşitli açılardan sorunlu bir şekilde devam etmektedir. Bu bağlamda, 1981 yılından bu yana AB'nin tam üyesi olan Yunanistan'ın Türkiye ile arasındaki Ege Denizi'ne ilişkin sorunlara Avrupa Birliği' ni de taraf etmeyi sağlamış olması ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin“Kıbrıs Cumhuriyeti”ve adanın tamamını temsil etme iddiası ile Avrupa Birliği'ne üyeliğinin çok yakın olması Türkiye'nin hem Yunanistan, hem de Avrupa Birliği ile ilişkilerini oldukça zor ve karmaşık bir aşamaya taşımış bulunmaktadır. Bu tezin amacı, günümüzde Türk dış politikasının önem arz eden iki konusu olan Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ile Türk- Yunan sorunları arasındaki bağlantıyı ve Yunanistan faktörünün Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde oynadığı rolü inceleyerek ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Relatios with the European Union is the most important item of Turkey's agenda in her international affairs. At the Helsinki European Council Summit of 1999, Turkey has been declared by the EU as a candidate, after the 1963 Ankara Agreement, the 1970 Additional Protocol and Customs Union starting from 01 January 1996. Not having a calendar for her future in the EU integration period yet, Turkey- European Union relations are strained by some conflicting, issues such as Turco-Greek dispute. These problems between two states, in fact, should not effect the Europen Union- Turkey relations, but they do effect the relations because of Greece's advantageous position, as a full member of the European Union. In the Cyprus issue, the European Union's positive attitude towards the Greek Cypriots integration with the Union with the claim as if they represent all the island as the Republic of Cyprus exacerbates the problem. All these problems caused Turkey-European and Turko-Greek relations come to a critical, difficult and complex level. The aim of this thesis is to analyze the connection between the two very important foreign policy issues of Turkey, namely the Turkey-European Union relations and the Turco- Greek dispute and the Greek factor in Turkey-European Union relations.