Yazılı kaynaklar ışığında Troas bölgesi
The Troad in the light of written sources
  1. Tez No: 141513
  2. Yazar: TOLGA ÖZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇETİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Bu çalışmada Troas Bölgesi şehirleri tarihi, tarihsel coğrafi ve dinsle olarak incelenmiştir. Çalışmanın içerdiği şehirler şunlardır: İlion (Troia), Abydos, Aleksandreia Troas, Antandros, Assos, Dardanos, Gargara, Gergis, Hamaksitos, Kebren, Khrysa, Kolonai, Lamponeia, Lampsakos, Lekton, Larissa, Marpessos, Neandreia, Ophryneion, Parion, Rhoiteion, Sigeion, Skepsis, Thymbra. M.Ö. 7. yüzyılda yeni göçmenlerin bölge şehirlerine yerleştiğini öğreniyoruz. M.Ö. 5. yüzyılda, Pers ve Peloponnesos Savaşları sırasında bölgenin politik durumu sık sık değişikliğe uğramıştır. M.Ö. 387 yılındaki Pers Banşı'yla bölge Pers hakimiyetine girmiştir. Aleksandros'un (Büyük İskender) Hellespontos'u geçip Asia Minor'a girmesiyle, Helenistik dönem başlamış ve bölgedeki Pers hakimiyeti sona ermiştir. Aleksandros'un ölümünden sonra, ardılı Antigonos Monophthalmus, bölgede Antigoneia isminde yeni bir şehir kurdu, synoikistnos oluşturdu ve Şehirler Federasyonu'nu yapılandırdı. Aleksandros'un ardılları arasındaki mücadele, Troas Bölgesi' ni de içine alarak tüm Asia Minor'u kaosa sürüklemiştir. M.Ö. 1 88 yılındaki Apameia barışı sonucunda, Romalılar Troas Bölgesi'nin hakimiyetini Pergamon Krallığı'na bırakmışlardır. Bu da bölgedeki kaosu sona erdirmiştir. M.Ö. 133 yılında, Attalos IlI'ün vasiyeti uyarınca Troas Bölgesi Roma'mn Asia eyaletinin bir parçası olmuştur. Troas Bölgesi'nde Zeus, Apollon ve Athena tapımmlan yaygındır. Bunların arasında en göze çarpanı Athena tapınımıdır. Merkezi İlion olan Şehirler 408Federasyonu, Küçük ve Büyük Panathenaia isimleriyle anılan şenlikler düzenlemekteydi. Büyük Panathenaia şenliği dört senede bir kutlanmaktaydı. 409
Özet (Çeviri)
In this study, the cities of the Troad are examined in view of history, historical geography and religion. The cities included in the study are as following; İlion (Troia), Abydos, Aleksandreia Troas, Antandros, Assos, Dardanos, Gargara, Gergis, Hamaksitos, Kebren, Khrysa, Kolonai, Lamponeia, Lampsakos, Lekton, Larissa, Marpessos, Neandreia, Ophryneion, Parion, Rhoiteion, Sigeion, Skepsis, Thymbra. In the 7th century BC, we are informed that new immigrants settled in the cities of the region. In the 5th century BC The Persian and The Peloponnesian wars many times changed the political circumstances in the region. In 387 BC, with the“King's Peace”, the region fell under the control of Persian Empire. As Alexander The Great crossed into Asia Minor passing through the Hellespontus, the Hellenistic era began and at that time the Persian control over the region ended. After the death of Alexander, his successor, Antigonos Monophthalmus built a new city named Antigoneia and made a synoikismos and founded The Federation of the Cities (to koivov tcov ttöâecûv) in the region. The wars between the successors of Alexander, brought Asia Minor into a chaotic condition and also the Troad. As a consequence of Apameia treaty in 188 BC, the control of Troad was given to the Pergamon Kingdom by the Romans. This w-as end of the chaos in the Troad. Accordance with the testament of Attalos III, in 133 BC, the Troad became a part of the Roman province, Asia 410In the Troad, the worship of Zeus, Apoilon and Athena were widespread. But among these cults that of Athena was more prominent. The federation of the cities (to koivöv tcov ttoXecov) which had its base near İlion, organised festivals named, The Great and The Small Panathenaia. The Great Panathenaia was celebrated every fourth year. 411