Kur'an'da deyimler
Idioms in the Qur'an
  1. Tez No: 141512
  2. Yazar: SÜLEYMAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
ÖZET Koçak, Süleyman, Kur'ân'da Deyimsel Anlatım, Doktora Tezi, Danışman: Prof.Dr. Ahmet Nedim Serinsu, I-VI, 1-294. Bu çalışmada deyimsel anlatımın Kur'ân'daki yeri hakkındadır. Araştırmada genel dilbilim, deyimbilim ve din dilinin kavram verilerini dikkate alan bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın konusu, önemi, amacı ve çalışmada izlenen metod, kaynaklan ve ilgili kavramlar hakkındaki bilgiler giriş kısırımda verilmiştir. Birinci bölümde Arap dili çerçevesinde“deyim”incelenmiş, retorik ve kültürel değeri ortaya konmuştur. İkinci bölümde Kur'ân'm üslûbu ve bir edebî tasvir biçimi olarak Kur' ân deyimleri ele alınarak karakteristik özellikleri, boyutları, amacı ve edebî değeri izaha çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Kur' ân araştırmacıları ve mütercimlerin karşılaştığı problemler“deyimler”temelinde incelenmiş ve deyimlerin tesbiti konusunda okuyuculara yardımcı olunabilmesi için de deyimler topluca verilmiştir. Sonuç başlığı altmda ise çalışmada varılan sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IDIOMS IN THE QUR'AN Author: Koçak, Süleyman, Kur'ân'da Deyimsel Anlatım, Doctoral Thesis Supervisor: ProfJDr. Ahmet Nedim Serinsu, I-VI, 1-294. The subject of this study is the place of the idiomatic telling in the Qu'ran. In this study a method taking into consideration the data of the general linguistics, the knowledge of idiom and the concepts of the religious language is used. The subject and importance of the study, the method followed in this study, the sources and related concepts are all handled in tiie Introduction section. In the First Part,“idiom”within the frame of the Arabic Language is examined and their rhetoric and cultural value are brought up. In the Second Part, the Qur'anic idioms as the manner of the Qur'an and literary description form are handled, and their characteristic features, dimensions, goals and literal value are tried to be explained. In the Third Part, the problems, which the researchers and translators of the Qur'an may face, are examined on the basis of“idioms”, and they are given totally to help readers determine them. In the End Part, the results of the study are summarized.