Erzurum Pasinler ovasında yer alan bazı toprakların bitki besleme, sulama ve drenaj yönünden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1416
  2. Yazar: HAKAN METE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
53 ÖZET Eu araştırma Erzurum -Pasinler'de bulunan Doğu Anadolu Bölge Zirai Araştırma Enstitüsü deneme alanlarında gerçekleş tirilmiştir. Çalışmalar toplam 806 dekar arazide yürütülmüş ve arazi üzerinde toplam 4 değişik yerde taban suyuna kadar profiller açılmıştır. Açılan bu profillerden alınan bozulmuş ve bozulmamış toprak örneklerinin çeşitli kimyasal ve fizik sel analizleri yapılmıştır. Kimyasal analizlerin bonocunda toprakların iytrdifi kireç, pil, kalsiyum, K&gnezyum, suda çözünebilir sodyum, tuz, organik madde, azot, fosfor, potasyum ye bor miktar ları saptanmıştır. Fiziksel analizlerin sonucunda ise toprağın bünyesi, hacim ağırlığı, özgül ağırlığı, porozite, gözenek oranı, % saturasyon, tarla kapasitesi, devamlı sol ma noktası, faydalı su miktarları bulunmuştur. Ayrıca 40 ayrı noktaya çift silindir infiltrometre çakılarak bu toprakların infiltrasyon hızları ölçülmüş ve infiltrasyon hızı yönünden farklılık gösteren bölgeler sap tanmıştır. Açılan profillerde taban suyu seviyesinin altına kadar yerleştirilen piyezometrelerde yapılan ölçümlerde taban suyunun durumu Ağustos ayından Ocak ayına kadar gözlenmiş ve toprağın drenaj durumu hakkında bilgi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted at Eat era Agricultural Research Institute Experiment station in Pasinler-Erzurum Valley» The works made totally 206 decar of land which sample taken four different plases* Each profile opened by hand down to ground water level* Wrecked and unwrecked soil samples taken from this profile were used physical and chemical analysis» The chemical analysis were made on CaCO., pH, Ca» Ms» soliable Ha, salinity, organic matter» nitrogen, phosporus, potassium, and boron* Physical analysis coverded soil texture, volume weight, density, porosity ratio, porosity, saturation ratio, field capacity, permanent wilting point, available water* The double cylindrical infiltrometer measurment were used 40 different point of land* The significances of measurment es tablished and pointed out the infiltrations dlfferances* She physometer measurements were made in the soil profile and the position of ground v/ater observed from August to January* The soil water map were made and esstimated the soil drenage*