Dexfenfluraminin şişmanlarda vücut ağırlığı, kardiyovasküler risk faktörleri, nöroendokrin hormonlar ve pulmoner arter basıncı üzerine etkileri
  1. Tez No: 141636
  2. Yazar: MURAT ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜCESOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET 8 erkek, 32 kadın toplam 40 şişman hastaya ilk 8 haftada plasebo+düşük kalorili diyet, ikinci 8 haftada düşük kalorili diyete ilave olarak plasebo ile aynı görünüme sahip 2x15 mg dexfenfluramin verildi. Hem plasebo, hem de dexfenfluramin tedavisi döneminde istatistiksel anlamı olan kilo kaybı oluştu (sırasıyla p0.05). Hem plasebo hem de aktif ilaç döneminde sistolik ve diastolik kan basınçlarındaki azalmalar istatistiksel olarak anlamlı iken (sırasıyla p0.05). Kalp dakika atım hızında ise plasebo döneminde olan artış ve dexfenfluramin döneminde olan azalma anlamlı idi (sırasıyla p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY We evaluated the effects of dexfenfluramine treatment on body weight, cardiovascular risk factors, neuroendocrine hormones (FSH, LH, TSH, T3, T4, insulin and C peptide) and pulmonary arterial pressure in a period of 16 weeks in 40 obese patients on a calorie- restricted diet. Patients were placed on calorie-restricted diet and placebo for the first 8 weeks, and calorie-restricted diet and dexfenfluramine 15 mg bid in the second 8 weeks. Body weight, blood pressure, pulse rate, and levels of fasting blood glucose, serum lipids (total cholesterol, HDL, LDL and triglyceride) neuroendocrine hormones, pulmonary arterial pressure and other laboratory parameters were assessed on 0, 8, and 16th weeks of treatment. Mean body weights and body mass indexes of the patients significantly decreased with both placebo and dexfenfluramine treatments (respectively p0.05). Pulse rate increased with placebo (p0.05). Reductions were occured in insulin and C peptide levels in both treatment periods (p0.05), significant increase was observed with dexfenfluramine treatment (p0.05). Side effects were short term and occured early in either treatment periods. No statistically significant changes observed in hemotological and any of the other biochemical parameters studied.