Otolog periferik hematopoetik kök hücre transplantasyonunda engrafmanı etkileyen faktörler
  1. Tez No: 141659
  2. Yazar: ÜLKÜ ERGENE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN ÇAĞIRGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Otolog hematopoetik kök hücre transplantasyonu, çeşitli hematolojik neoplastik hastalıkların tedavisinde kullanılan ve hastaların önemli bir kısmında hastalıksız ve total yaşam sürelerini olumlu olarak etkileyen ve küratif olabilen bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmada OPKHT sonrası engrafmanı etkileyen faktörler, merkezimizde 1998-2002 yılları arasında 90 hastaya uygulanan toplam 91 OPKHT (28 MM, 25 NHL, 12 HH, 20 AML, 6 ALL) verileri eşliğinde retrospektif olarak araştırılmıştır. PKH, G-CSF, GM-CSF veya kemoterapi+büyüme faktörü ile yapılan mobilizasyon sonrası toplanmış, hazırlama rejimi olarak yalnızca yüksek doz kemoterapi rejimleri kullanılmıştır. İnfüze edilen MNH sayısı medyan 7,7xl08/kg, CD34+ hücre sayısı medyan ll,5xl06/kg olup, posttransplant nötrofil engrafmanı (>500/uL) medyan 10., trombosit engrafmanı (>20000/uL) ise 13. günlerde oluşmuştur. Çalışmada nötrofil ve trombosit engrafmanına etkileri açısından cinsiyet, yaş, tanı, infüze edilen MNH ve CD34+ hücre miktarları, tam ile transplant arasında geçen süre, aferez sayısı, hazırlama rejimleri, büyüme faktörü başlama günü ve saklama süresi araştırılmıştır. Tek değişkenli analizde nötrofil engrafmanını olumlu yönde etkileyen faktörler olarak CD34+ hücre sayısı (>10xl06/kg), tanı-transplant süresi (>1 yıl), hazırlama rejimi (BUCY rejimine karşı BEAM); trombosit engrafmanını olumlu yönde etkileyen faktörler olarak ise CD34+ hücre sayısı (>7xl06/kg), tam (akut lösemilerle karşılaştırıldığında multipl myelom) ve büyüme faktörü başlama günü (>2. gün) bulunmuştur. Çok değişkenli analizde ise, tek değişkenli analizde nötrofil engrafmanım etkileyen faktörler anlamlılığım yitirirken; trombosit engrafmanını etkileyen faktörlerden sadece infüze edilen CD34+ hücre miktarı (>7xl06/kg) anlamlılığım devam ettirmiştir (p=0,005). Sonuç olarak, otolog hematopoetik kök hücre transplantasyonunda engrafman kinetiğini araştıran çalışmaların çoğunda olduğu gibi çalışmamızda da infüze edilen CD34+ hücre miktarı sonucu etkileyen tek faktör olarak belirlenmiştir. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY Autologous peripheral blood stem cells transplantation is a therapatic option which can be used in various hematological neoplastic disorders; and it can be prolong disease free survival and total survival and at times it may be curative. In this study we investigated variables influencing PBSCT in 90 patients (91 PBSCT) who had undergone PBSCT between 1998 and 2000 in our center, retrospectively. PBSC collection was performed after mobilization with G-CSF, GM-CSF or chemotherapy plus growth factor. Only high dose chemotherapy was used for conditioning regimes. The median number of infused mononuclear cell count was 7,7xl08/kg, the median number of CD34+ was ll,5xl06/kg. Posttransplant neutrophil engraftment (>500/uL) was requiring a median of 10 days, it was 13 days for platelet engraftment (>20000/uL). For neutrophil and platelet engraftment we investigated; sex, age, diagnosis, the infused numbers of MNC and CD34+ cells, the time interval between diagnosis and transplantation, number of apheresis, conditioning regime, growth factor initiation day as independent variables. In univariate analysis CD34+ cell number (>10xl06/kg), time interval more than 1 year between diagnosis and transplantation and BEAM conditioning was found to be significant for neutrophil engraftment. But in multivariate analyses none of them was found to be significant. For platelet engraftment in univariate analyses CD34+ cell number (>7xl06/kg), primary diagnosis of multiple myeloma initiation day of growht factor (>2 day) was found to be significant. In multivariate analyses only CD34+ cell count was found to be significant (p=0,005). In conclusion, as in previous studies we found that the only predictor of engraftment kinetics was CD34+ cell count. 40