Otolog periferik kök hücre transplantasyonundan sonra +7. günden itibaren GM-CSF kullanan ve kullanmayan olguların engraftman süreleri ve destek tedavi gereksinimleri: Prospektif randomize çalışma sonuçları
  1. Tez No: 91784
  2. Yazar: OKAN KUZHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Otolog periferik kök hücre transplantasyonu sonrasında büyüme faktörlerlerinin kullanımı tartışmalıdır. Bu randomize, prospektif çalışmada PKHT sonrasında +7.günden itibaren verilen GM-CSF'ün hematolojik engraftman ve destek tedavisi gereksinimi açısından anlamlı bir yarar sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır. Solid ve hematolojik maligniteleri olan 31 hastaya G-CSF ile mobilize edilen kök hücreler inflize edildikten sonra randomize olarak 16 hastadan oluşan bir gruba +7.günden itibaren 5 u.g/kg/gün dozunda, lökosit sayısı ardışık 3 gün 1x109/T, düzeyine ulaşana kadar GM-CSF (Molgramostim, Leucomax; Sandoz-Schering-Plough Labrotaries, Paris, France) verildi. 15 hastadan oluşan diğer gruba ise GM-CSF verilmedi. Olguların hepsine 2xl06/kg üzerinde CD34+ hücre verildi. Her iki grup arasında tümör tipi (solid veya hematolojik malignite), yaş, cinsiyet, transplantasyon öncesinde kullanılan radyoterapi ve tanıyla transplantasyon arasında geçen süre, transplantasyon öncesinde uygulanan toplam kemoterapi sayılan, infüze edilen CD34 sayıları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. GM-CSF alan ve almayan grubun lökosit engraftman süreleri (11,9±2,2 ve 11,9±2,9 gün; p=0,936), platelet engraftman süreleri (12.,6±3.,6 ve 11,9±3,9 gün; p=0,691) arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Ayrıca iki grubun ateşli gün sayılan (6,3±4,3 ve 5,0±3,0; p=0,551), parenteral antibiyoterapi uygulanan gün sayıları (10,8±4,7 ve 11,9±3,7 gün; p=0,662), platelet transfüzyonu gereksinimi (1,2±1,0 ve 1,3±1,0 ünite; p=0,773), eritrosit transfüzyonu gereksinimi (2,6±1,7 ve 2,9±1,0 gün; p=0,623) ve transplantasyon sonrasında haslanedo yal ir; siitrlrri (H.l ı?.7 vr n/il7.C> yi'itx. p ()/\~irı) alasında fiuk Imlıınınadı Sonuç olarak, 2xlOf7kg üzerinde CD34+ hücre verildiğine otolog PKHT sonrasında +7.günden itibaren GM-CSF kullanan ve kullanmayan hastalar arasında hematolojik engraftman ve destek tedavisi gereksinimi açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak daha kesin bir sonuca varabilmek için daha yüksek olgu sayıları ile yapılacak randomize çalışmalann artmasına gereksinim vardır. 25
Özet (Çeviri)
SUMMARY The administration of hematopoietic growth factors after otolog periferic stem cell transplantation is controversial. In this prospective, randomized trial we aim to investigate the impact of GM-CSF after the transplantation with G-CSF mobilized peripheral blood stem cells with respect to hematological engraftment and supportive therapy requirements. 31 patients with solid and hematological malignities were randomized in one group (n^lö) receiving GM-CSF (Molgramostim, Leucomax; Sandoz-Schering-Plough Labrotaries, Paris, France) from day 7 posttransplant until neutrophil recovery (absolute neutrophil count>0,5xl09/L on three consecutive days) and in another group (n=15) receiving no GM- CSF. All the patients received stem cell grafts above 2xl06/kg. The patients in both groups were comparable for age, sex, time between diagnosis and transplantation, total numbers of pretransplant chemotherapy regimens, previous radiotherapy, tumor type (solid or hematologic) and numbers of total CD34+ cells infused. Between two groups there was no difference with respect to leukocyte engraftment (11,9±2,2 vs. 11,9±2,9 days respectively; p=0,936), platelet engraftment (12,6±3,6 vs. 11,9±3,9 days; p=0,691), number of days with parenteral antibiotherapy (10,8±4,7 vs. 11,9±3,7 days; p=0,662), number of days with temperature over 38,1°C (6,3±4,3 vs. 5,0±3,0 days; p=0,551), the use of red cells (2,6±1,7 vs. 2,9±1,0 units; p=0,623), the use of platelet transfusions (1,2±1,0 vs. 1,3±1,0 units; p=0,773), duration of posttransplant hospitalization (13,1±2,7 vs. 13,5±2,6 days; p=0,435). In conclusion, this randomized trial suggests that the administration of GM-CSF on day +7 to patients transplanted with autologous peripheral blood stem cells does not add any evident clinical benefit in terms of engraftment duration and supportive therapy requirements. Further randomized studies with greater numbers of patients are required to reach conclusive results. 26