Postmenopozal kadınlarda kişiye özgü tedavi, tedavi modalitelerinin kemik mineral danstometrisi ve lipid profili üzerine olan etkisi ve hasta uyumu
Tailor made therapy in postmenopausal women, the effect of the treatment modalities on bone mineral dansitometry and lipid profile and patient compliance
- Tez No: 141711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM FERHAT ÜRÜNSAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Postmenopozal Kadınlarda Kişiye Özgü Tedavi, Tedavi Modaütelerinin Kemik Mineral Dansitonıetrisi ve Lipid Profil Üzerine Olan Etkisi ve Hasta Uyumu Bu çalışmanın amacı menopoz sonrası dönemde uygulanan kişiye özgü farklı tedavi protokollerinin lipid profiline ve kemik mineral dansitesine olan etkisini araştırmak, tedavi rejimlerine olan hasta uyumunu saptamaktır. Çalışmaya retrospektif olarak en az 1 yıldır adet görmeyen menopozda 250 olgu dahil edildi. Olgular 5 grup halinde değerlendirildi. Kontrol grubuna en az 1 yıldır adet görmeyen menopozda 50 hasta dahil edildi. Tedavi grupları, günde 2.5 mg tibolon alan tibolon grubu, Günde 0.625 mg konjuge equine östrojen (Conjugated equine estrogen,CEE) + 2.5 mg Medroksiprogesteron Asetat(MPA) alan CEE + MPA grubu, 7.8 mg östradiol içeren transdermal östrojen grubu ve 60 mg/gün Raloxifene HC1 içeren raloxifene grubundan oluşmakta idi. Olguların tümünde menopoz sureleri ve ilaç kullanım süreleri, çalışmanın başlangıcındaki ve 1 yıl sonundaki Total Kolesterol, LDL Kolesterol, HDL Kolesterol ve Trigliserid seviyeleri, başlangıç ve 2 yıl sonrasındaki kemik mineral dansite (BMD) değerleri kaydedildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 12.0 programı kullanıldı. Çalışılan tüm parametrelerin kontrol grubunda başlangıç ve sonrasındaki sonuçlarının ve tedavi gruplarında tedavi öncesi ve sonrasında karşılaştırılmasında t testi kullanıldı ve p değerinin 0.005 'ten küçük değerleri istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde değerlendirildi. Kontrol grubunda ve tedavi gruplarında 1. yıl sonrası Total Kolesterol, HDL Kolesterol, LDL Kolesterol, Trigliserid seviyeleri ve 2. yıl sonundaki BMD değerleri başlangıç değerleri ile karşılaştırıldı. Kontrol grubunda, TK, LDL-K, TG seviyeleri yüksek olarak bulunurken, HDL-K ve BMD değerleri düşük olarak saptandı. Tibolon tedavi grubunda TK ve TG seviyelerinde düşme, HDL ve LDL-K seviyelerinde anlamlı bir değişiklik saptanmadı. CEE + MPA tedavi grubunda, TK, LDL-K seviyelerinde anlamlı düşük değerler, HDL-K seviyelerinde istatiksel olarak anlamsız bir yükselme ve TG değerlerinde yüksek değerler saptandı. Transdermal tedavi grubunda TK ve HDL-K seviyelerinde belirgin değişiklik saptanmazken, LDL-K seviyelerinde istatiksel olarak anlamsız düşme, TG seviyelerinde anlamlı düşme saptandı. Raloksifen tedavi grubunda; TK, HDL-K, LDL-K değerleri düşük, TG değerleri değişmemiştir. Tüm tedavi gruplarında BMD değerleri anlamlı bir şekilde yüksek olarak saptandı. Hasta uyumu oral tedavi gruplarında yüksek olarak saptandı. Anahtar sözcükler ". Kemik Mineral Dansitometrisi, Kişiye Özgü Tedavi, Lipid Profili, Menopoz vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tailor made therapy in postmenopausal women, the effect of the treatment modalities on hone mineral dansitometry and lipid profile and patient compliance» The aims of this study are to evaluate the effect of different tailor made therapy protocols used in the postmenopausal period on lipid profile and bone mineral density and to determine patient compliance to treatment regimens. Postmenopausal 250 patients who didn't have menses at least one year are included in this study retrospectively. The patients are evaluated as five groups. Postmenopausal 50 patients who didn't have menses at least one year are included as control group. The treatment groups are consisted of CEE + MPA group receiving CEE + 2.5 mg MPA / daily, transdermal estrogen group receiving 7.8 mg estradiol and raloxifene group receiving raloxifene HC1 60 mg / daily. The postmenapause duration and duration of drug receiving, total cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol and triglyceride levels at the beginning of treatment and one year after treatment, BMD values at the beginning of treatment and 2 years after treatment are recorded in all the postmenopausal patients. The statistical analyses of the datas were done by using SPSS 12.0 programme. T test were used in comparing the parameters before the treatment and after the treatment in control group and treatment groups. p< 0.005 values are defined statistically significant. We compared the Total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol and Trygliceride levels after one of treatment and BMD values after two years of treatment in control group and treatment groups. Total cholesterol, LDL cholesterol and Trygliceride levels were found high, where as HDL and BMD levels were found low in the control group. Total cholesterol and Trygliceride levels were decreased, HDL cholesterol and LDL cholesterol levels were not changed significantly in the Tibolone treatment group. Total cholesterol, LDL cholesterol levels were significantly decreased,HDL cholesterol levels increased but statistically not significant and trygliceride levels were increased significantly in the CEE + MPA treatment group. Total cholesterol and HDL cholesterol levels were not changed, LDL cholesterol levels decreased but statistically not significant, trigliceride levels decreased statistically significant in the transdermal treatment group. Total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol levels decreased and trygliceride levels were not changed in the raloxifene treatment group. There was a statistically significant increase in the BMD values in all the treatment groups. The patient compliance was find high in the group who are taking peroral treatment. Key Words : Bone Mineral Dansitometry, Lipid Profiles, Postmenopause, Tailor Made Therapy vn