Klomifen sifrat ile yapılan ovulasyon indüksiyonunda oral ve vaginal 17-B östradiol kullanımının etkileri
- Tez No: 141728
- Danışmanlar: DR. ALİ İSMET TEKİRDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
SONUÇ VE ÖZET Klomifen sitrat tarafından % 50-85 ovulasyon sağlandığı düşünülürse elde edilen gebelik oranları sadece %20-40 gibi düşük seviyelerdedir. Klomifen sitratın endometrium gelişimi üzerindeki antiöstrojenik etkisi düşük gebelik oranlan için bir faktör olabilir. Klomifen sitrat tedavisi altındaki kadınlara yetersiz servikal mukusu engellemek için eksojen E2 verilmesi oldukça sıktır (2). Bizim çalışmamızda ise, primer infertilitesi olan 60 hasta alınmıştı. Bu hastaların ilk siklusda ovulasyonu olup gebe kalamıyan 20 tanesine CC yalnız basma devam ederken 20 hastaya ise 2. siklustan itibaren 2 siklus boyunca estrofem 2 mg ( 17-B estradiol) ve vagifem 25 ug vajinal tablet ilavesiyle kullanıldı. Başlangıçta 60 primer infertil olgu seçilmesine rağmen, ovulasyonu olup gebe kalamıyan veya tedaviden çıkan olgular nedeniyle çalışma ve kontrol guruplarına 20' şer hasta ile devam edildi. Biz, yaptığımız bu çalışmada, gerek lokal değerlendirme faktörleri serviks, endometrial kalınlık gerekse esas beklentimiz olan gebelik elde etme konusunda, sadece CC kullanılmasının, CC a estrojen ilave edilmesiyle dezavantaj larının ortadan kalkarak daha iyi hale gelebileceğini tespit ettik. Servikal skoru daha olumlu hale getirdiğimiz gibi endometrial kalınlığın daha iyi hale geldiği ve aradaki ölçüm farklarının istatistiksel olarak daha anlamlı olduklarım gözledik. Özellikle 8. günden sonra başlanan vajinal veya oral estrojenin ovulasyonu önlemediğini saptadık. Bu konuda literatüre baktığımızda bizimle aynı sonuca ulaşan çok sayıda çalışmayı görmekteyiz. Özellikle İtalya' dan Sandro Gerli ve arkadaşları, İsrail' den Insler ve arkadaşları' run çalışmamızın ana hedefi olan gebelik oluşması ve devamı konusunda literatürlerinde bizim çalışmamızı destekleyen sonuçlara 34ulaştık. Sadece CC kullanılan gurupta 2 gebelik elde ederken estrojen ilavesi ile 7 gebelik elde ettik. Bu konuda İsrail kaynaklı çalışmanın sonuçlan da bize benzemektedir. Sonuç olarak, CC oligo ovulasyon nedeniyle primer veya sekonder infertilitede ilk akla gelen ilaçtır. Bununla birlikte bu ilacın antiöstrojenik özelliği bazen servikal skor ve endometrial ortamda gebeliği engelleyici bir durum yaratmaktadır. Özellikle ovulasyonu pozitif olan, male ve tubal faktörü bulunmayan çiftlerde ilerliyen siklusun 8-16. günlerinde ilave edilmesinin gebelik oranlarını arttırıcı etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bizim kanatimize göre vajinal yol oral yoldan daha masum aynı etkiyi daha iyi yapabilecek bir girişim yoludur. 35
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Clomiphene citrate (CC) have an effect of % 50-85 an ovulation but getting pregnancy rates as % 20-40 is lower than expected. The antiestrojenic effect of CC on endometrium may be a factor for low pregnancy rates. In our study, we studied 60 primer infertil patients. With the CC therapy patients who have ovulation and no pregnancy, 20 were fallowed up by CC and the other 20 were fallowed up by CC and Estrofem 2 mg(17-B estradiol) or Vagifem 25 \xg vaginal tablette and 20 patients were out of study because of fallow up problems. Adding estrogen to CC therapy improved cervical score and endometrial thickness and the differences were statisticaly significant. Also in our study we observed that starting estrogen therapy after day 8, did not prevent ovulation. Compared tocontrol group in our study group the pregnancy rates were not statisticaly significant ( P=0,064).More randpmised controlled studies are necessary todetermine the effect of adding estrogen to CC cycles. As a result CC is the first drug in primer and seconder infertil patients with oligo ovulation.However, antiestrogenic effect of CC may play adverserole in cervical score and endometrial situation. Especialy in infertil womenwith no male and tubal factor and pozitif ovulation, adding estrogen between 8-16 days of cycles can improve the of pregnancy. 36