Ağır preeklamptik gebelerde erken postpartum döneminde maternal serum leptin seviyeleri
- Tez No: 141727
- Danışmanlar: DR. YAVUZ CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET AĞIR PREEKLAMPTIK GEBELERDE ERKEN POSTPARTUM DÖNEMDE MATERNAL SERUM LEPTİN DÜZEYLERİ AMAÇ: Ağır preeklamptik gebelerde erken postpartum maternal serum leptin düzeylerini belirlemek. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma, prospektif kontrollü bir çalışma olarak planlandı. Çalışmadaki hasta ve kontrol grubu, Ocak 2003 ile Ocak 2004 tarihleri arasında oluşturuldu. SSK Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi Perinatoloji Servisi'nde ağır preeklampsi tanısı ile yatırılıp doğum yapan 44 tekiz gebe ile muayene ve tetkikleri sonucu sağlıklı gebelik saptanıp doğum yapan 44 normotansif tekiz gebe çalışmaya alındı. Tüm gebelerden venöz kan, antekübital bölgeden erken postpartum dönemde gebeler açken alındı. Bütün gebe kadınlarda demografik veriler, biyokimyasal veriler, doğumda bebek ağırlığı ve cinsiyeti ile serum leptin düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceledik. BULGULAR: Ağır preeklamptik gebelerle kontrol grubu leptin açısından kıyaslandığında ağır preeklamptik gebelerde leptin düzeyleri kontrol grubuna kıyasla daha yüksek çıkmasına karşın istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p: 0,069). Ağır preeklamptik grupta bebek doğum ağırlığı anlamlı olarak daha düşük bulundu (p: 0,000). Tüm gebeler değerlendirildiğinde serum leptin düzeyleri ile diastolik tansiyon (p: 0,044), üre (p: 0,019), kreatinin (p: 0,000), ürik asit (p: 0,000), ve Esbach (p: 0,008) arasında pozitif, anlamlı ilişki; serum leptin düzeyleri ile doğumda bebek ağırlığı arasında ise negatif, anlamlı ilişki (p: 0,038) saptandı. Bebek cinsiyeti ile leptin arasında bir ilişki saptanamadı. SONUÇ: Ağır preeklamptik grupla normotansif grup arasında erken postpartum maternal serum leptin düzeyleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi. Bu sonucun postpartum dönemde leptin düzeylerindeki ani düşüşten kaynaklanabileceği düşünüldü. 33
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MATERNAL SERUM LEPTİN LEVELS AT EARLY POSTPARTUM PERIOD IN SEVERELY PREECLAMPTIC PREGNANCIES OBJECTIVE: To determine maternal serum leptin levels at early postpartum period in pregnancies complicated by severe preeclampsia. MATERIAL AND METHOD: In this prospective, controlled study we measured serum leptin levels of 44 severly preeclamptic and 44 normotensive pregnant women at early postpartum period. All pregnant women in our study were admitted to our clinic between January 2003 and January 2004. All severely preeclamptic women were hospitalized in our perinatology service. Blood samples were collected from an antecubital vein at early postpartum period when the pregnants were fasting. We analyzed the correlations between serum leptin and neonatal birth weight at delivery, neonatal sex, biochemical and demographic data. RESULTS: When we compared serum leptin levels between two groups, there was no statistically significant difference even if serum leptin levels in severely preeclamptic group were higher than the normotensive group (p: 0,069). Neonatal birth weight at delivery was found to be lower in severely preeclamptic group than the normotensive group (p: 0,000). When all pregnants were taken into account there was positive statistically significant correlation between serum leptin levels and diastolic blood pressure (p: 0,044); urea (p: 0,019); creatinin (p: 0,000); uric acid (p: 0,000); and Esbach (p: 0,008). Negative statistically significant correlation between serum leptin levels and neonatal birth weight was noted. There was no correlation between leptin levels and neonatal sex. CONCLUSION: There was no difference in maternal serum leptin levels taken at early postpartum period between severely preelamptic and normotensive group. This may result from abrupt decrease in serum leptin levels at early postpartum period. 34