Çocukluk çağı akut astım atağı tedavisinde nebulize ipratropium bromidin etkinliği
- Tez No: 141752
- Danışmanlar: DR. RENGİN ŞİRANECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Çocuk acil servislerine akut astım atağı ile getirilen hastalara klasik tedavi protokolü olarak yirmi dakika arayla üç doz nebulize P-2 agonist ve 2mg/kg intramuskuler metilprednizolon tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedaviye rağmen bazı hastalarda tedaviye yanıt alınamamakta ve ek tedavi gereksinimi doğmaktadır. Bu çalışmada nebulize ipratropium bromidin P-2 agonist tedaviye eklenerek verildiği kombine tedavinin akut astım atağı ile gelen çocuklarda etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi Çocuk Kliniği Allerji- İmmünoloji Polikliniği'nde en az 1 yıldır takip edilen ve Çocuk Acil Servisi'ne 1 Aralık 2003 ile 3 1 Mart 2004 tarihleri arasında orta ve akut astım atağı ile başvuran 1 00 hasta randomize olarak çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara 3 doz nebulize P-2 agonist ve 2mg/kg intramuskuler metilprednizolon tedavisi uygulanarak hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. İlk gruba 3 doz nebulize ipratropium bromid, ikinci gruba serum fizyolojik verilerek hastalar değerlendirildi. Kombine tedavi alan hastalarda 72. saatte de süren daha yüksek PEFR ve oksijen saturasyonu değerleri saptanırken, hastaneye yatış oranları arasında fark saptanmadı. Her iki grupta da belirgin bir yan etki saptanmadı. Sonuç olarak bu çalışmada, akut astım atağı ile başvuran 3-17 yaş grubundaki çocuklarda nebulize P2 agonist tedavisine nebulize ipratropium bromid eklemesinin tek başına uygulanan nebulize P2 agonist tedavisine oranla PEFR değerlerinde ve oksijen saturasyonunda etkisi 72. saate kadar süren anlamlı bir düzelme olduğu gösterilmiştir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFICIACY OF NEBULIZED IPRATROPIUM BROMIDE IN THE TREATMENT OF ACUTE ASTHMA IN CHILDREN Standard therapy for acute exacerbations of asthma consists of nebulized (3-2 adrenergic- receptor agonists and oral or parenteral corticosteroids. Even with optimal use of these agents, many children continue to have considerable residual airway obstruction, needing hospital admission for ongoing therapy. The aim of this study is to determine the efficacy of nebulized ipratropium bromide added to nebulized salbutamol therapy in acute childhood asthma. Totally a hundred children were enrolled to study. All of the cases were followed by SSK Bakirkoy Maternity and Children Hospital, Allergy and Immunology Clinics at least for one year and attended the emergency department with a moderate or severe acute asthma attack between December 2003 and March 2004. The initial severity of asthma episode was based on either percentage of the predicted peak expiratory flow rate or“clinical asthma score”. All the children received a nebulized solution of salbutamol every 20 minutes for three times and a corticosteroid was given intramuscular. The children in the treatment group received three doses of nebulized ipratropium bromide, others in the control group received three doses of normal saline after salbutamol therapy. The improvement in PEFR and oxygen saturation were going on even after 72 hours in the treatment group. No difference between two groups was obtained in the hospitalisation rates. No side effects were seen in both groups. In conclusion, this study demonstrates that addition of ipratropium bromide to salbutamol and corticosteroid therapy have a significant improvement in PEFR values and oxygen saturation even after 72th hour of treatment. 62