Evli kadınlarda elektif kürtaj ve depresyon ilişkisi
Elective abortus and depression relations married women
- Tez No: 141760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN CEVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET Bu araştırma, istemli kürtaj yaptırma öyküsü olan kadınların kürtaja başvurma nedenlerini belirlemek, kürtajın depresyona neden olup olmadığını saptamak, kürtaj olan kadınlarla olmayan kadınlar arasında depresyon sıklığı yönünden farklılık olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Kasım 2003 - Şubat 2004 tarihleri arasında, Afyon Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi'ne aile planlaması (AP) hizmeti almak için başvuran 15-49 yaş grubundaki 234 evli kadın üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada yüzyüze görüşme tekniği ile bütün kadınlara anket formu uygulanmıştır. Anket formu kapsamında kadınların sosyo-demografık özellikleri, gebelik öyküleri ve kullandıkları AP yöntemleri ile ilgili bilgiler sorgulanmış, ayrıca Beck Depreyon Envanteri uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Ki-kare, t (ortalamalar arasındaki farkın önemlilik testi), One-way Varyans ve Kruskal-Wallis Testleri kullanılmıştır. İncelenen örneklem içindeki kadınlardan %40,6' sının en az bir kez kürtaja başvurduğu belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre; kadınların en sık başka çocuk istememe (%50) ve ailenin ekonomik yetersizliği (%14,7) nedenleriyle kürtaja başvurdukları saptanmıştır. Kadınların yaş ortalaması 32 olup, çoğunluğu ilkokul mezunu (%58,5) ve ev hanımıdır (%77,8). Kürtaja başvurma sıklığını etkileyen faktörler incelendiğinde; mesleki durum, eğitim düzeyi, ailenin gelir düzeyi, evlilik yaşı, evlilik süresi, yaşayan ve kabul edilen ideal çocuk sayısı ve kullanılan AP yöntemlerinin kürtaj olma sıklığı ile ilişkili olduğu, buna karşın yaşanılan yerin ise kürtaj olma sıklığını etkilemediği saptanmıştır. Kürtaj olma sayısı ile depresyon puanları arasında doğrudan ilişki olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to identify the reasons why women with voluntary abortion history preferred to have abortion, to determine whether or not abortion led to depression and to find out whether there was a difference between incidence of depression among women who had abortion and who did not. The study was conducted on 234 married women in 15-49 age group, who presented at Afyon Maternity, Child Health and Family Planning Centre to utilise family planning services. All women were surveyed using face-to-face interview technique. Within the survey, socio-demographic characteristics and pregnancy stories of the women as well as the family planning (FP) methods they previously used were queried and Beck Depression Inventory was applied. Chi-square, t (significance test of the difference between mean values), one-way variance and Kruskall-Wallis tests were used to evaluate data. It was found that in the examined sample 40.6% of women had abortion at least once. It was determined that the most common reasons of having abortion were not wanting another child (50%) and economic straits of the family (14.7%). The women, whose mean age was 32, were mostly elementary school graduates (58.5%) and housewives (77.8%). Examination of the factors affecting the frequency of abortions revealed that educational level, occupational status, familial income, marriage age, duration of the marriage, ideal number of children alive and accepted and the FP methods used were associated with the frequency of abortions, but place of residence was not. There was a direct relation between number of abortions and depression scores. It was found that women who had three or more abortions had significantly higher depression scores than those who had abortion once or twice (66.7%, 37.1%, 33.3%, respectively, pO.OL). Results of the study demonstrate that efficient provision of family planning services can be beneficial to not only the physical, but also mental aspects of women's health, by preventing unwanted pregnancies.