Evre-1 endometrium kanserinde myometrial invazyonu öngörmede magnetik rezonans görüntüleme yöntemi ve CA-125 düzeyinin önemi
The predictive value of magnetic resonance imaging and serum CA-125 level in the assessment of myometrial invasion in stage I endometrial cancer
- Tez No: 141775
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Endometrium kanserinde myometrial invazyon, önemli bir prognostik faktör olan retroperitoneal lenf nodu metastazı için bilinen bir risk faktörüdür. Günümüzde myometrial invazyon, duyarlılığı halen sınırlı olan MRG tetkiki ile dolaylı olarak değerlendirilmektedir. Retrospektif olarak düzenlenen bu çalışmada endometrium kanseri tanısı konan ve operasyon öncesinde MRG tetkiki ile myometrial invazyon varlığı ve derinliği belirlenen 61 evre I hastanın operasyon sonrası histopatoloji sonucu ile MRG tetkiki sonucu karşılaştırıldı. MRG tetkikinin myometrial invazyon varlığını ve derinliğini belirlemedeki tanısal değeri araştırıldı. Ayrıca myometrial invazyon ile CA-125 değeri arasında korelasyon bulunup bulunmadığına bakıldı. Myometrial invazyon derinliğinin i4'den fazla olduğu hasta grubunda CA-125 değeri ortalaması 18,5 Ü/ml, î^'den az olduğu hasta grubunda ise 11,2 Ü/ml idi. Myometrial invazyon derinhğinin î4'den fazla olduğu hasta grubunun CA-125 değeri ortalaması, myometrial invazyon derinliğinin Vz'den az olduğu hasta grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek bulundu (p=0,023). MRG tetlcikinin invazyon varlığım belirlemedeki duyarlılığı %57,7, myometrial invazyon derinliğini belirlemedeki duyarlılığı ise %74 olarak bulundu. Myometrial invazyon ile CA-125 değeri arasında istatiksel olarak anlamlı, olumlu bir ilişki saptandı. Myometrial invazyon derinliğinin Vi'den fazla olduğu hasta grubunun CA-125 değeri ortalaması, myometrial invazyon derinliğinin V2'den az olduğu hasta grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
THE PREDICTIVE VALUE OF MAGNETIC RESONANCE IMAGING AND SERUM CA-125 LEVEL IN THE ASSESSMENT OF MYOMETRIAL INVASION IN STAGE I ENDOMETRIUM CANCER SUMMARY Myometrial invasion is a risk factor for retroperitoneal lymph node metastasis which is an important prognostic factor in endometrium cancer. Today myometrial invasion can be indirectly determined by MRI with low sensitivity. In this retrospective study the correlation of histopathologycally measured myometrial invasion depth was compared with invasion depth visualised by MRI. The efficiancy of preoperative MRI in assessing myometrial invasion was evaluated. As a result MRI tecnique was not found to be sensitive for evaluating myometrial invasion preoperatively. CA-125 mean value was 18.5 Ü/ml in patients who had myometrial invasion that more than half of total myometrium; on the other hand, it was 11.2 Ü/ml in patients who had myometrial invasion that less than half of total myometrium. CA-125 mean value was significantly high in patients who had myometrial invasion more than half of myometrium. The sensitivity of MRI for estimating myometrial invasion and depth of myometrial invasion was respectively 57.7 % and 74%. There was a statistically significant positive correlation between myometrial invasion and CA-125 levels. The mean serum CA-125 level for patients having myometrial invasion greater than one and a half was significantlly higher than the patients having myometrial invasion smaller than one and a half.