Maternal serumda trombin-antitrombin kompleksi ile, erken membran rüptürün önceden belirlenmesi
Plasma levels of thrombin-antithrombin complexes predict preterm premature rupture of the fetal membranes
- Tez No: 141774
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR HİMMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
VII ÖZET Çalışmamızın amacı; maternal dolaşımdaki thrombin-antithrombin kompleksi değerinin normal gebelikte, kanamalı ve PPROM olgularmdaki değişimini saptamaktır. Çalışmada, otuzyedinci gebelik haftasından önce başvuran normal olgular Grup I (n:27); ilki 16-20. haftalar arasında (TAT 1) ve ikincisi de 28-32. haftalar arasında (TAT 2) olacak şekilde değerlerine bakılan ve terme kadar gebeliği normal seyreden olgular Grup II (n:29); Grup I ve IPinin birleştirilmesinden oluşturulanlar Grup III (n:85); 37. gebelik haftasından önce vaginal kanama yakınması ile başvuran olgular Grup IV (n:47); PPROM saptanan olgular ise Grup V (n:43) olarak isimlendirilmiş ve başvurdukları gebelik haftasındaki TAT değerleri sensitif ve spesifik olan immünolojik temelli bir tetkik yöntemiyle belirlenmiştir. İstatistiksel değerlendirme parametrik olmayan analizlerle yürütülmüştür. TAT2 değerleri TAT1 değerlerinden anlamlı derecede daha yüksek tespit edilmiştir. Grup III olgularda, TAT kompleksi değeri erken gebelik haftalarında düşük iken, gebelik haftası ile artış ve 32-36. haftalardan sonra geniş bir varyasyon içinde ortalama olarak en düşük düzeylere düşüş izlenmiştir. 24-28. haftalardan sonra PPROM gelişmiş olgularda TAT kompleksi değerleri, normal gebelere kıyasla daha yüksek tespit edilmiştir. Normal gebelerin TAT değerleriyle PPROMTu ve vajinal kanamalılarinkiler karşılaştırıldığında; 24 haftanın altında gruplar arasında fark izlenmezken 24 haftanın üzerinde; PPROMTu olgularda normal gebelerden daha yüksek; vajinal kanamalılarda ise normale yakın değerler bulunmuştur. 46Çalışmamızda TAT değerinin ilerleyen gebelik haftalarıyla birlikte fizyolojik olarak artış gösterdiği ve bu nedenle de bununla ilgili olarak yapılacak tüm değerlendirmelerde gebelik haftalarının göz önüne alınması gereği ortaya çıkmaktadır. Gerek vajinal kanamada gerekse de PPROM olgularını belirlemede önceden saptanan TAT değerinin değerli olup olmadığını anlamak için çalışmamızdaki normal ve patolojik olgu sayısı yeterli değildir. 47
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY The aim of our study was to determine the change of thrombin-antithrombin complex (TAT)values of maternal circulation in cases with normal pregnancy and pregnancies with either bleeding or PPROM complications. In the study, normal cases before 37th weeks of gestation were named as Group I( n:27). The cases with normal pregnancy follow up whose TAT values were measured firstly at 16-20th weeks (TAT 1) and secondly at 28-32th weeks (TAT 2) were called as Group II (n:29). Group III was formed with the union of Group I and II (n:85). The cases applying with vaginal bleeding before 37th weeks were named as Group IV (n:47) and the ones applying with PPROM were called as Group V (n:43). For each case, the value of TAT related to gestational week at attandance were determined with a sensitive and specific immunologically based assay method. Statistical evaluation were conducted with nonparametric analysis. TAT 2 values were found to be higher than the values of TAT 1. In Group III, TAT complex values were low in early pregnancy weeks, however they incresed with each additional weeks until 3 2-3 6th weeks and then declined to their lowest mean values in a wide variation. In PPROM cases in which rupture of membranes occured after 24-28th weeks, TAT complex values were determined to be higher compared to normal pregnancies. When TAT values of cases with PPROM and vaginal bleeding were compared with the values of normal pregnancies; before 24th weeks of gestation, there were no difference between groups; whereas above 24th weeks of gestation, in PPROM cases higher values than normal and in vaginal bleeding cases near to normal values were observed. In our study, it was observed that TAT value is increased with each additional gestational week physiologically and this must be kept in mind in every evaluation related to 48this topic pregnancy weeks must be taken into account. The number of normal and pathologic cases in our study is not enough to show whether previously measured TAT values are valuable or not to determine vaginal bleeding or PPROM cases. 49