Bulantı kusması olan gebelerde kaygı düzeyinin belirlenmesi
Determination of anxiety levels of pregnant women that have nausea and vomit
  1. Tez No: 141801
  2. Yazar: SEMRA AKKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
6. ÖZET Bu çalışma Konya il merkezindeki Dr. Faruk Sükan Doğumevi, SSK Organize Doğumevi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine yatırılarak tedavi gören birinci ve ikinci trimesterdeki 50 emezis ve hiperemezis tanısı almış gebe, hiçbir şikayeti olmayıp, gebe polikliniğine başvuran birinci ve ikinci trimesterdeki 50 sağlıklı gebe olmak üzere toplam 100 gebe üzerinde yapıldı. Beck Anksiyete ölçeği kullanılarak gebelerdeki kaygı düzeyi araştırıldı. Araştırmaya katılan gebelerin, yaş gruplarına göre ankete verdikleri cevaplar değerlendirildiğinde, 17-20 yaş grubundaki gebelerde fizyolojik rahatsızlıklar diğer yaş gruplarına oranla yüksek saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY This study was conducted in city of Konya, Dr.Faruk Sükan Department of Obstetrics, SSK Department of Obstetrics and Selçuk University of Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology. Total 100 pregnant women were used as a materials. Women were divided into two groups. Groups were consisted of 50 pregnant women with the diagnoses emezis and hyperemezis and 50 healthy pregnant women (in the first and second trimester). Anxiety levels of the pregnant women were determined by (using) Beck Anxiety Envantery. The questionaire that were answered by pregnant women taken into the study as a each age groups were determined, concluded that pregnant women age 17-20 were had more physiological disturbances than other age groups. Dizziness, trembling, fear of losing control and stomach problems were found to be statisticaly higher in the study group ( p0,05).