Deneysel olarak rat overinde torsiyon-detorsiyon yapılarak oluşturulan iskemi-reperfüzyon modeline eritropoetinin etkisi
- Tez No: 141805
- Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR KAMACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
3. ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada, deneysel olarak överde torsiyon- detorsiyon yapılarak oluşturulan iskemi- reperfuzyon modeline Eritropoetinin (EPO) etkisinin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada wister albino tipi 25 adet rat kullanıldı. Batlar Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi deney hayvanları laboratuarından temin edildiler. Ratlar ortalama 70 günlük olup ağırlıkları 160- 180 gr idi. Ratlar randomize olarak üç gruba bölündü. İlk 10 rat over torsiyonu sonrası 24. saatte detorsiyon yapılıp EPO verilmeyen grup (grup 1), ikinci 10 rat over torsiyonu sonrası 24. saatte detorsiyon yapılıp intraperitoneal EPO verilen grup (grup 2) ve son 5 rat sham grubu (grup 3) olarak ayrıldı. Cerrahi işlem tamamlandıktan sonra bütün grupların sağ adneksleri 7. günde eksize edilip kan örnekleri alındı. Alınan materyaller Bouien tespit solüsyonu ile 8 saat tespit edildi. Tespit işleminden sonra %70' lik alkolden başlamak üzere dereceli alkollerden geçirildi ve 48 saat metilbenzoat içinde tutuldu. Ardından benzol serileri ve benzol paraplasttan geçirildikten sonra saf paraplast içinde bloklandılar. Yapılan bloklardan ışık mikroskopik incelemeler için 5u' luk kesitler alındı ve crosmoon' un modifîye üçlü boyama yöntemi ile boyanarak entallen ile kapatıldı. Alman bütün preparatlar aynı histolog tarafından ışık mikroskobunda incelendi. Her üç grubun histopatolojik bulguları ve hematolojik parametreleri karşılaştırıldı. İstatistiksel değerlendirmeler SPSS paket programı ile ANOVA ve Student-t test kullanılarak yapıldı. BULGULAR: EPO verilen grupta ortaya çıkan histopatolojik değişiklikler, EPO verilmeyen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede farklı bulundu. EPO verilmeyen grupta doku bütünlüğünün bozulmasının yam sura, parsiyel nekroz ve bazı olgularda tama yakın nekroz gözlenirken, EPO verilen gruptaki hiçbir olgunun dokukesitlerinde nekroz olmadığı gözlendi. EPO verilen grupta tedavi sonrası hemoglobin, hematokrit ve eritrosit sayısı anlamlı derecede yüksek bulundu. SONUÇ: Överde torsiyon- detorsiyon yapılarak oluşturulan iskemi- reperfuzyon modelinde EPO verilen grupta ortaya çıkan histopatolojik değişiklikler, EPO verilmeyen gruba göre anlamlı derecede farklı olarak bulunmuştur. Over torsiyonu sonrasında cerrahi olarak detorsiyon uygulanan olgulara intraperitoneal EPO verilmesi doku yaşamı üzerine olumlu etki yapmıştır.
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY OBJECTIVE: In this study the purpose was to investigate the effects of erythropoietin on ischemia-reperfusion model that was made by experimental ovarian torsion-detorsion. MATERIAL AND METHODS: Twenty five wister albino type rats were used in the study. Rats were taken from Animal Laboratory of Medical Faculty of Ankara University. They were on an average 70 days old and weighed 160-180 grams. They were randomly divided into three groups. First 10 rats consisted the group that received no erythropoietin after the detorsion that was made at the 24th hour of ovarian torsion (group 1); second 10 rats consisted the group that received intraperitoneal EPQ after the detorsion that was made at the 24* hour of ovarian torsion (group 2) and the last 5 rats consisted the sham group (group 3). After the surgical operation, right ovaries of all groups were excised on 7th day and blood samples were taken. Specimens were put in Bouien solution for fixation and were passed through graded alcohol beginning from 70% degrees. Then they were put in methylbenzoat for 48 hours and they were all passed through benzol and benzol paraplast. For microscopic examinations, sections that were 5 microns in thickness were taken from the blocks, and they were stained by Crosmoon's modified triple stain method and covered with entallen. The same person examined all the specimens. Histopathologic findings and blood parameters of three groups were compared. Statistical analyses were made by SPSS package. ANOVA and Student-t tests were used. FINDINGS: Histopathologic findings of the group that received EPO were statistically different from the group that did not received EPO. In the group that did not receive EPO, tissue integrity had deteriorated with partial necrosis and in some the necrosis was approximately complete. In the group that received EPO, no necroses were seen. Afterthe treatment in the EPO administered group, the blood hemoglobin, hematocrit and red blood cell count were high and the differences were statistically significant. CONCLUSION: In ischemia-reperfusion model that was made by ovarian torsion- detorsion, the histopathologic findings of the group that received EPO were different from the other groups and the difference was statistically significant. In the cases of surgical detorsion that was made after ovarian torsion, intraperitoneal EPO injection had positive effects on tissue life.