Tavşanlarda oral misoprostol'un kontraseptif etkisinin araştırılması
The investigation of contraseptive effect of orally misoprostol in rabbits
  1. Tez No: 141804
  2. Yazar: GÖKHAN GENCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Gencer G, Tavşanlarda oral misoprostol'un kontraseptif etkisinin araştırılması, Y.Y.Ü. Sağlık Biümleri Enstitüsü, Van, 2004. Bu çalışmada tavşanlara oral olarak verilen misoprostolun gebe kalmayı önleyici etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal olarak daha önce en az bir kez doğum yapmış ve herhangi bir fertilite sorunu olmayan, 1-2 yaşlı, ve ortalama ağırlıkları 2-3 kg olan yerli ırk 20 adet dişi 4 adet erkek fertil tavşan kullanıldı. Dişi tavşanlar deneme (misoprostol uygulanan) ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılarak önceden çalışma için yaptırlmış kafeslere kondular. Deneme grubundaki her bir hayvana günlük 200 meg misoprostol, 12 saat aralıklarla düzenli şekilde oral olarak bir enjektör içerisinde sulandırılarak verildi. Kontrol grubundaki hayvanlara ise herhangi bir ilaç uygulaması yapılmadı ancak, placebo amacıyla oral olarak enjektör ile su verildi. Erkek tavşanlar ayrı bir kafeste bulundurularak ve her iki gruptaki hayvanlar ilaç uygulamasının başlangıcından itibaren aynı erkeklerle beş gün süreyle kontrollü olarak çiftleştirildiler. Çalışma süresince çalışma grubu ve kontrol grubundaki tavşanlardan haftada bir progesteron analizleri için kan örnekleri alındı. Çalışmanın kontrol grubundaki 10 tavşandan 9'u çiftleştirmeyi takip eden 30-32. günlerde doğururken, grupta geriye kalan diğer 1 tavşanda ise gebelik ve doğum görülmedi. Çalışma grubundaki oral misoprostol uygulanan 10 tavşandan ise 6 tanesinde çiftleşmeyi izleyen 31-33. günlerde doğumlar gözlenirken, diğer 4 tavşanda ise gebelik ve doğum şekillenmedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gencer G, The investigation of contraseptive effect of orally misoprostol in rabbits University of Yuzuncu Yıl Health Sciences Institue in depertmant of Obstetric and Gynaecology, Van, 2004. In the present study, contraseptive effect of misoprostol in rabbits were aimed to determine. For this purpose 20 female and 4 male fertile local rabbits were used. The rabbits had parturition at least once before, and aged between 1-2 years old and had no fertility problems, weighing about 2-3 kg body weight were used. Female rabbits divided into two equal groups as experimental and control and kept in specially made cages. Rabbits in experimental group received 200 meg misoprostol orally by 12 hours intervals for five days. Animals in control group received only dilution solution (water) orally. Male rabbits kept in separate cage were then put into cages which animals in experimental and control groups were in for controlled mating for five days immediately after first misoprostol application. Blood samples were taken from both groups for progesterone analysis, weekly. Nine out of 10 female rabbits in control group gave birth 30-32 days after mating. On the other hand, six out of 10 female rabbits in misoprostol group gave birth 31-33 days after mating. When progesterone concentration compared, it was higher significantly in control group then misoprostol group. As a result, misoprostol applied to te rabbits did not protect animals to became pregnant effectively. Therefore misoprostol in above dose were not succesful in rabbits as contraseptive agent. Howewer higher doses of the drug and shorter intervals application might be investigated to assert to drug effect in future studies. 28