Frontal sistem davranış skalasının (FrSBe) güvenilirlik ve geçerlilik çalışması
The reliability and validity studies of the turkish from of frontal systems behaviour scale (FrSBe)
  1. Tez No: 141828
  2. Yazar: ŞÜKRİYE AKÇA KALEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. HAKAN GÜRVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Kognitif Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
VI. ÖZET“FRONTAL SİSTEM DAVRANIŞ SKALASININ (FRONTAL SYSTEMS BEHAVIOUR SCALE - FrSBe) GÜVENİLİRLİK VE GEÇERLİLİK ÇALIŞMASI”Bu çalışmada, ülkemizde, frontal sistem hasarına bağlı frontal davranış değişimlerinin tespitine yönelik olarak klinik uygulamalarda kullanılabilecek çabuk yamtlanabilen ve zengin veri sağlayan bir ölçeğin eksik oluşundan dolayı Frontal Systems Behaviour Scale (FrSBe) çeviri, güvenilirlik ve geçerlilik çalışmaları yapılmıştır. FrSBe, Grace ve Molley tarafından 2001 yılında frontal sistem hasan olan hasta örneklemleri için geliştirilmiş bir ölçüm aracıdır. Ölçek, Ailesel ve Bireysel Değerlendirme Formu şeklinde iki ayrı forma sahiptir ve“Hastalık ya da Hasarlanmadan Önce”ve“Şimdi”yanıt kategorilerine göre 1-5 arası derecelendirme ölçeğine göre yanıtlanan 46 maddeden oluşmuştur ve 3 alt-ölçeği içerir. FrSBe İngilizce formu güvenilirlik ve geçerlilik çalışmaları ölçeğin frontal sistem hasarlı hasta örneklemleri kullanıma uygunluğuna işaret etmektedir. Çeviri çalışmaları sonucunda İngilizce ve Türkçe form arasında anlam ve anlaşılabilirlik açısından eşdeğerlilik sağlanmıştır. Klinik örneklemler (N = 114) ile yapılan madde analizi çalışmalarında 38.
Özet (Çeviri)
VII. ingilizce özet“THE RELIABILITY AND VALIDITY STUDIES OF THE TURKISH FORM OF FRONTAL SYSTEMS BEHAVIOR SCALE (FrSBe)”This research consists of the translation, reliability and validity studies of the Turkish form of Frontal Systems Behavior Scale (FrSBe), which is a short measure that provides rich data about frontal behavioral changes due to frontal systems lesions. It is thought that the study will fill the need for a measurement instrument in clinical neuropsychological studies in our country. FrSBe is a measurement instrument developed by Grace and Molley in 2001 for patient samples with frontal systems lesions. It has a family form and an individual form. Both forms are answered for“Before the Illness/Injury”and“After Illness/Injury”answer categories according to a graded scale between 1 and 5. FrSBe consists of 46 items grouped under three subscales. The reliability and validity studies of the English form of FrSBe suggests that it is a versatile instrument for patients with frontal systems lesions. The Turkish version of FrSBe mathes with the original form in both item content and readability of the items.