Behçet sendromu ve nöro behçet sendromlu hastalarda olaya ilişkin potansiyeller
Event related endogenous potentials in patients with behçet's and neuro behçet's syndrome
- Tez No: 141854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN SAİP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Behçet Sendromu (BS) multi organ tutulumu olan, tekrarlayıcı urogenital ülserler ve üveit ile karakterize bir hastalıktır. BS'nun beyin tutulumu Nöro Behçet Sendromu (NBS) olarak adlandırılır. BS'nun ana patolojik özelliğinin vaskülit olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte merkezi sinir sisteminde her zaman vaskülitik durumu göstermek mümkün olmayabilir. Görüntüleme çalışmalarında patolojik bulgu saptanmayan BS olgularında Single Photon Emission Computed Tomography (SPECT) ile %35 oranında nörolojik tutulum bulguları saptanmıştır. Bu bilgilerden hareketle bu çalışmada, Olaya İlişkin Endojen Potansiyeller (OİEP) ve Paced auditory serial addition test (PASAT) kullanılarak BS (n=14), NBS (n=14) ve sağlıklı kontrol grubunu (n=12) kognitif bozukluklar açısından incelemeyi ve BS ile NBS arasında bir fark olup olmadığını araştırmayı amaçladık. işitsel modalite kullanılarak oddball paradigması tüm hastalar ve kontrol grubuna uygulandı. Fz, Cz ve Pz derivasyonlarından P300 eğrileri elde edildi. Elde edilen eğrilerin latans ve amplitüdleri ölçüldü. Sonuçlar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile istatistiksel olarak analiz edildi. ANOVA testi sonucu anlamlı F değeri elde edilen verilere Post Hoc testi uygulandı ve Dunnett prosedürü uygulanarak kontrol grubu, BS ve NBS grubu ile karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler sonucu, BS ve NBS arasında P300 amplitüd ve latansı ile PASAT skorları açısından belirgin bir fark saptanmadı. Her iki gruba ait veriler biribirine çok yakındı. Ancak hem BS, hem de NBS grubunun amplitüd ve latans değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, amplitüdlerin daha 29düşük, latansların ise daha uzun olduğu saptandı. PASAT sonuçları da her iki hasta grubunda normallere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük bulundu. Nörolojik tutulum olsun ya da olmasın her iki hasta gurubunda elde edilen P300 ve PASAT değerleri NBS'lu hastaların tamamında ve BS'lu hastaların ise en azından bir bölümünde MSS'nin subklinik tutulumunun varlığını düşündürmektedir. MRG ile saptanamayacak düzeydeki MSS tutulumu, vaskülitik patolojilerin bir sonucu olabileceği gibi, nöronal düzeyde disfonksiyona yol açan ensefalopatik bir sürecin sonucu da olabilir. P300 incelemesi NBS'unda subklinik nörolojik tutulumun erken dönemde saptanmasında ve tedavi yanıtlarının takip edilmesinde yararlı bir yöntem olabilir. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Behcet's Syndrome (BS) is characterized by multiorgan involvement with recurrent urogenital ulcers and uveitis. If central nervous system is involved in BS, the entity is called Neuro-Behçet's Syndrome (NBS). The main pathology underlying BS is thought to be vasculitis. However, it is not always possible to show vasculitic characteristics of the lesions in the central nervous system. In cases with no pathologic findings in imaging studies, single-photon emission computed tomography (SPECT) can detect the findings of neurologic involvement in 35% of the cases. This data led us to investigate the differences in the cognitive impairment between the healthy controls (n=12), patients with BS (n=14) and NBS (n=14) by using the event-related endogenous potentials (EREP) and paced auditory serial addition test (PASAT). Oddball paradigm was investigated in all patients and healthy controls by using auditory modalities; and P300 curves with latency and amplitude measurements were obtained from the Fz, Cz and Pz derivations. Statistical analysis was performed by using the one-way variant analysis (ANOVA). Post hoc tests were used to analyze the data that revealed statistically significant F value results with ANOVA tests; and Dunnett procedure were applied for the comparison between the healthy, BS, and NBS groups. P300 amplitudes and latencies; and also the PASAT scores failed to reveal statistically significant differences between the BS and NBS groups. The data in both groups showed similar results. However, when the amplitude and the latency values obtained from both BS and NBS groups were compared with that of the control group; it was found that the amplitudes were lower, and 31latencies were longer in the patient groups. PASAT results were also found to be significantly lower in both patient groups compared to normal subjects. P300 and PASAT findings in both patient groups, either with or without neurologic involvement, suggest subclinical involvement of the central nervous system at least in some of the patients with BS. Involvement of the central nervous system that could not be detected by MR imaging may be due to vasculitic pathology that can not be visualized by conventional imaging studies, or to an encephalopathic process due to dysfunction at the neuronal levels. In conclusion, P300 investigations can be a useful method in the early detection of the subclinic neurologic involvement in NBS, and also in the evaluation of the response to treatment. 32