Havanın yol açtığı kuruluğun tendonlar üzerine etkisi
  1. Tez No: 141934
  2. Yazar: İRFAN SARITZALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANIL ESEMENLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 20
Özet
ÖZET Operasyon esnasında hava ile temasın tendonlarda yapışıklık oluşumu üzerindeki etkilerini belirlemek amacı ile 40 adet tavsarım asil tendonları cerrahi uygulanarak ortaya çıkandı. Tavşanların her iki asil tendonları 60 dakika boyunca hava ile temasa maruz bırakıldı ve bir taraf düzenli olarak serum fizyolojik ile irrige edildi. Tavşanların yansının asil tendonları operasyondan 3 hafta sonra, diğer yansı da operasyondan 6 hafta sonra histopatolojik olarak incelendi ve tendon yüzeyinde oluşan yapışıklık miktarı belirlendi. Tüm tendonlarda hafif veya orta düzeyde yapışıklık gözlendi. Çalışma sonrası irrige edilen ve edilmeyen grup arasında yapışıklık miktarı açısından fark bulunmadı. Bu çalışma sonrasında 60 dakikayı aşmayan ve 21°C sıcaklıkta yapılan cerrahi girişimlerde tendonların serum fizyolojik ile ıslatılması unutulsa bile, tendon çevresinde oluşan yapışıklıklarda anlamlı bir fark yaratmayacağım söyleyebiliriz. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Tendon hasarları, yapışıklık ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to invastigate the adhesive effects of exposure to air during surgery, the achilles tendons of 40 rabbits were surgically exposed. Both achilles tendons of rabbits are exposed to air for 60 minutes and on one side is simultaneously irrigated with physiological saline. In half of the rabbits after 3 weeks and other half after 6 weeks of operation, achilles tendons are investigated histopathologicaly according to the adhesion degree on surface of tendons. All tendons exhibited mild or moderate degree adhesions. There was no significant difference between irrigated and nonirrigated groups. The observations in this study suggest that, for operations done at 21°C temperature and no longer than 60 minutes, tendons are not prone to form adhesions in spite of insufficient irrigation with saline solution. KEY WORDS: Tendon injury, adhesion IV