4 farklı yöntemle hazırlanan antibiyotikli kemik çimentosunun mekanik dayanımı;teikoplanin ile biyomekanik çalışma
Mechanical strength of antibiotic-impregneted bone cement prepared by four different methods;biomechanical study with teikplanin
  1. Tez No: 142032
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAY BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET Total kalça ve diz artroplasitierinde antibiyotik}.!. kemik çimentosu kullanımı oldukça yaygındır. Bu yöntemin enfeksiyondan korunmada ve infeksiyonlu artroplasti tedavisinde etkin olduğunu gösteren çok sayıda yayın vardır. Öte yandan primer total, eklem artroplastisinde proflaksi açısından, rutin olarak kullanılmasının gerekip gerekmediği net olarak bilinmemektedir. İnfekte artroplasti tedavisinde, tek aşamalı reimpîantasyonlarda antibiyotikli kemik çimentosu kullanımı ile rekurrens azalmıştır. 2 aşamalı reimpîantasyonlarda; antibiyotikli çimento boncuklan ve antibiyotikli kemik çimentosu dolguların kullanılması ile de rekurrens oranlan azalmıştır. Total artfoplastilerde antibiyotikli kemik çimentosu kullanımına eşlik eden sorunlar çimentonun zayıflaması ve infekte implant bölgesinde antibiyotiklere dirençli bakterilerin üremesîdîr. Bu çalışmada dirençli gram pozitif organizmalara etkisi nedeniyle, teikoplanin. kullanılarak antibiyotikli kemik çimentosunun mekanik dayanımını arttırmak amaçlandı. Örthoehem marka 40 gr kemik çimentosuna 2 gr teikoplanin katılarak, eîîe, vibrasyonla, yüksek vakumla, yüksek vakum + vibrasyonunla karıştırılarak elde edilen çimentonun mekanik dayanıklılığa etkisi araştırıldı. Standart kompresyon testleri: yapılarak,, sonuçlar, ANOVA (one-way analysis of variance) testi kullanılıp istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The use of antibiotic-impregnated cement in revision of total hip and knee arthroplasty procedures is widespread, and a substantial body of evidence demonstrates its efficiency in infection prevention and treatment. However, it is not clear that,it is necessary or desirable as a routine means of prophlaxis in primary total joint arthroplasty. In the treatment of infected arthroplasty, antibiotic- impregnated cement used in one-stage exchange arthroplasties has lowered the reinfection rates. In two-stage reimplantations, use of beads and antibiotic- impregnated cement spacers also had lowered the reinfection rates. Problems associated with antibiotic-impregnated cement in total arthroplasties include weakening of the cement and the generation of antibiotic- resistant bacteria in infected sites. In this study, ît was purposed antibiotic-impregnated bone cement to increase the mechanical strength by using teikoplanin because of its effiency against antibiotic-resistant gram positive microorganisms. The investigations were made by adding 2 gr of teikopianin into 40 gr Orthochem bone cement to determine the effect of it on mechanical strength obtained from four different mixing methods such as manual, vibration, high vacuum and vibrated high vacuum. After performing the standard compression tests, the results were compared statically using ANOVÂ (one-way analysis of variance) testing method.