Tc 99m HMPAO beyin perfüzyon spect ile alzheimer hastalığında aselinesteraz inhibitör (rivastigmine)tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the ache inhibitör (rivastigmine)therapy in alzheimer disease with Tc 99m HMPAO brain perfüsion spect
- Tez No: 142078
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
55 ÖZET AH'ı tüm demanslann %50-70'ini oluşturan entellektüel gerileme ile birlikte görülen progressif nörodejeneratif bir hastalıktır. AH' da öğrenme ve bellek oluşturma için önemli bir nörotransmitter olan Ach'in belirgin kaybı vardır. Alzheimer hastalarında Tc99m -HMPAO SPECT ile yapılan erken dönem serebral kan akımı çalışmaları posterior temporoparietal asosiasyon korteksindeki hipoperfuzyonu gösterebilmektedir. Kan akımındaki bu fokal değişiklikler AH'ı için spesifik bir bulgudur ve tamda pozitif bir kanıttır. Biz çalışmamızda, fonksiyonel bir görüntüleme yöntemi olan beyin perfüzyon SPECT ile AH'larmda bir AchE inhibitörü olan rivastigmin tedavisi öncesi ve sonrası, beyin perfüzyon değişikliklerini ve tedavinin etkinliğini belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya Nöroloji kliniğinde NINCDS-ADRDA ve DSM-IV kriterlerine göre Alzheimer tipi demans tanısı konmuş, yaş ortalaması 73,46 ± 8,54 (64-95) olan hafif ve orta şiddetteki 15 Alzheimer hastası dahil edildi. Kontrol grubu yaş ve eğitim düzeyi olarak hasta grubu ile benzerlik gösteren, 15 sağlıklı vakadan oluşturuldu. Kontrol grubuna 20 mCi (740 MBq) Tc99m -HMPAO verilerek beyin perfüzyon SPECT çalışması uygulandı. Hastalara tedavi öncesi ve 6 aylık rivastigmin tedavisi sonrası kontrol grubu ile aynı dozda, Tc99m -HMPAO verilerek beyin perfüzyon SPECT çalışması yapıldı. Her iki grubun, SPECT tekniği ile 26 değişik beyin bölgesinin perfüzyonları değerlendirildi. Serebelluma göre normalize edilmiş bölgesel serebral uptake değerleri hesaplandı. Hasta grubuna Tc99m -HMPAO beyin perfüzyon SPECT uygulaması ile aynı dönemlerde MMSE testi uygulandı. Hasta grubunda incelenen beyin bölgelerinin bir çoğunda perfüzyonun, kontrol grubuna göre belirgin derecede azalmış olduğu izlenirken (P0,05) ) Bu bulgu en azından rivastigminin tedavi süresince hastalığın progresyonunu önlediğini göstermektedir.56 Sonuç olarak, rivastigmin tedavisi sonrası Tc99m-HMPAO SPECT beyin perfuzyon bulguları ve MMSE skorları beraber değerlendirildiğinde, rivastigrninin hastalığrn progresyonunu bu süre içinde durdurduğu ve AH'nın tedavisinde MMSE skor takibi ile birlikte kullanılmasının yararlı olacağı kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY Alzheimer's disease is a progressive neuro degenerative disorder characterized by loss of memory and other cognitive abilities. Alzheimer's disease causes 50-70 % of all dementias. There is a prominent loss of Ach, which is important in memory and cognitive abilities. In early images of HMPAO single-photon-emission computed tomography, which evaluate the regional disturbances of blood flow of posterior temporoparietal association cortex can be showed hipoperfusion. These focal changes in blood flow are specific findings for Alzheimer's disease. In this study our aim was to detect the brain perfusion changes and activity of the therapy in SPECT before and after the rivastigmin, an acethilcolin esterase inhibitor, therapy. HMPAO Brain SPECT was performed 15 patients who were diagnosed by the clinic of neurology according to the criteria of NTNCDS-ARDRA. The study was applied in patients with AD of mild or moderate severity in average age of 73,46 +/- 8,54 (64-95). Control group was formed from 15 healthy persons in the same age and education level with the study group. Brain perfusion SPECT was performed with the administration of 20 mCi (740 MBq) Tc99m-HMPAO in control group. In the study group, brain perfusion SPECT with Tc99m-HMPAO were administered in the beginning of the study and after the period of six months rivastigmin therapy. In each group, the perfusions of the 26 different brain regions were evaluated with SPECT. Normalized, up to the cerebellum, regional cerebral uptake values were calculated. In study group, MMSE test was performed at the same time with Tc99m-HMPAO brain SPECT. In the most of the brain region the perfusion is more decreased in study group than the control group (P0,05). These findings showed us that rivastigmin stopped the progression of the disease during the therapy. As a result, after the rivastigmin therapy, when Tc99m-HMPAO SPECT brain perfusion findings evaluated with MMSE scores, we found that the therapy stopped the progression of the disease during the therapy and rivastigmin was useful in the therapy of AD with the MMSE scores follow up.