Ratlarda deneysel spinal kord injurisinde octreotid ve melatoninin sinir hasarını koruyucu etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of octreotide and melatonin to prevent nerve injury in experimental spinal cord injury in rats
- Tez No: 142137
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH SERHAT EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, ratlarda oluşturduğumuz deneysel spinal kord injuri modelinde octreotid ve melatoninin biyokimyasal ve histopatolojik olarak koruyucu etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma için ortalama ağırlıkları 200 ile 250 gram arasında değişen 42 erkek albino wistar rat kullanıldı. Denekler 4 gruba ayrıldı, l.grup olan kontrol grubundaki ratlarda (n:7) hiçbir cerrahi ve medikal girişim yapılmaksızın anestezi verilip spinal kord doku örneği alındı. 2. grubdaki ratlara (n:7) laminektomiden sonra T4-5 seviyesinden anevrizma klibiyle injuri uygulandı. 3. grubdaki ratlara (n:14) injüriden hemen sonra ve 1. günde (grup 3a) 7.5 mg/kg tek doz ve 10. güne kadar (grup 3b) üç eşit dozda 7.5 mg/kg/gün melatonin intraperitoneal yolla uygulandı. 4. grubdaki ratlara (n:14) injüriden hemen sonra ve 1. günde (grup 4a) 30 mikrogram/kg tek doz ve 10. güne kadar (grup 4b) üç eşit dozda 30 mikrogram/kg/gün octreotid intraperitoneal yolla uygulandı. 3. ve 4. gruptaki ratlar 1. ve 10. günlerde 7'şer adet olarak kesilerek spinal kord doku örnekleri alındı. Bulgular: Kontrol grubunda (grup 1) doku MDA düzeyi 4.46+1.06 nmol/gr yaşdoku, SOD düzeyi 3.12+1.29 U/mlt, GSH-Px düzeyi ise 2.26+0.38 U/İt olarak ölçülürken, laminektomi+injuri oluşturulan grupta (grup 2) doku MDA düzeyi 18.62+3.86 nmol/gr yaşdoku, SOD düzeyi 0.50±0.28 U/mlt, GSH-Px 0.51+0.24 U/İt olarak ölçüldü. Bu grupta histopatolojik olarak ağır derecede konjesyon, ödem ve aksonal dejenerasyon vardı. Grup 3 'de injüriden sonra melatonin verilen ratlarda 1. günde (grup 3a) doku MDA düzeyi 7.43+3.83 nmol/gr yaşdoku, SOD düzeyi 1.18+0.4 U/mlt, GSH-Px 1.05+0.24 U/İt, lO.günde (grup 3b) doku MDA düzeyi 5.02+1.21 nmol/gr yaşdoku, SOD düzeyi 2.66+0.43 U/mlt, GSH-Px 1.71+0.45 U/İt ölçüldü. Grup 4'de injüriden sonra octreotid verilen ratlarda 1. günde (grup 4a) doku MDA düzeyi 16.38+1.37 nmol/gr yaşdoku, SOD düzeyi 0.68+0.13 U/mlt, GSH-Px 0.7+0.19 U/İt olarak ölçülürken, lO.günde (grup 4b) doku MDA düzeyi 11.24+0.48 nmol/gr yaşdoku, SOD düzeyi 1.26+0.22 U/mlt, GSH-Px 0.92+0.18 U/İt olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Object: In this study, we aimed to investigate the biochemical and histopathological protective effects of octereotid and melatonin in an experimental model of spinal cord injury. Material and Method: Fourty two male albino wistar rats weighing 200-250 g (mean) were used. Subjects were divided into 4 groups. First group, being consisted the control group (n:7), without having any specific operation or medical intervention, received anesthesia followed by their sacrification in order to get spinal cord samples. Second group (n:7) underwent laminectomy, thereafter aneurysmal clip application at the T4-5 levels. Third group rats (n:14) were either treated with a single dose of 7.5mg/kg melatonin intraperitoneally right after the injury and also on their 1st day (group 3a) or up to 10 days with a total dose of 7.5mg/kg/day melatonin in three equal fractions (group 3b). Fourth group (n:14) were either treated with a single dose of 30microg/kg octreotid intraperitoneally right after the injury and also on the 1st day (group 4a) or up to 10 days with a total dose of 30 microg/kg/day octreotid in three equal fractions (group 4b). Third and fourth group rats were sacrificed on their 1st and 7th days, 7 by 7, in order to have the spinal cord samples. Results: In control group (group 1), mean tissue MDA level was found to be 4.46+1.06 nmol/gr wet tissue, mean SOD level 3.12+1.29 U/mlt, and mean GSH-Px level 2.26+0.38 U/lt, whereas those levels in laminectomy+injury group (group 2) were 18.62+3.86 nmol/gr wet tissue, 0.50+0.28 U/mlt, and 0.51±0.24 U/lt, respectively. In this group, severe congestion, edema, and axonal degeneration were observed histopatohologically. In Group 3, the rats receiving melatonin after the injury had (group3a) mean tissue MDA level 7.43+3.83 nmol/gr wet tissue, mean SOD level 1.18+0.4 U/mlt, and mean GSH-Px level 1.05+0.24 U/lt, whereas on the 10th day (group 3b) those results were 5.02+1.21 nmol/gr wet tissue, 2.66+0.43 U/mlt, and 1.71+0.45 U/lt, respectively. In Group 4, of which the rats that received octreotid right after the injury on the first day (Group4a), mean tissue MDA level was found to be16.38+1.37 nmol/gr wet tissue, mean SOD level 0.68+0.13 U/mlt, and mean GSH-Px level 0.7+0.19 U/lt, whereas on the 10th day (group 4b), those results were found to be 11.24+0.48 nmol/gr wet tissue, 1.26+0.22 U/mlt, and 0.92+0.18 U/lt, respectively.